Apap Extra (kofeina + paracetamol) - tabletki powlekane

shape

Jest to lek o┬ádzia┼éaniu przeciwb├│lowym i┬áprzeciwgor─ůczkowym, zawieraj─ůcy paracetamol oraz kofein─Ö.

Jest to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy paracetamol oraz kofein─Ö. Paracetamol wykazuje dzia┼éanie przeciwb├│lowe i┬áprzeciwgor─ůczkowe. Mechanizm jego dzia┼éania polega na hamowaniu aktywno┼Ťci cyklooksygenazy 2┬á(COX-2) w┬ám├│zgu i┬áw rdzeniu kr─Ögowym, enzymu odpowiedzialnego za syntez─Ö prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje dzia┼éania przeciwzapalnego poniewa┼╝ praktycznie nie hamuje aktywno┼Ťci cyklooksygenaz i┬ásyntezy prostaglandyn w┬átkankach obwodowych. Nie uszkadza b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka. Nie hamuje agregacji p┼éytek krwi i┬ánie wp┼éywa na proces krzepni─Öcia. Drugi ze sk┼éadnik├│w preparatu to kofeina. Kofeina nasila przeciwb├│lowe dzia┼éanie paracetamolu. Dzia┼éa te┼╝ umiarkowanie pobudzaj─ůco na o┼Ťrodkowy uk┼éad nerwowy. Po podaniu doustnym paracetamol i┬ákofeina dobrze i┬ászybko wch┼éaniaj─ů si─Ö z┬áprzewodu pokarmowego. Oba sk┼éadniki preparatu przenikaj─ů przez ┼éo┼╝ysko a┬átak┼╝e do mleka kobiet karmi─ůcych piersi─ů.

Preparat jest wskazany w┬áb├│lach r├│┼╝nego pochodzenia:ÔÇó b├│le g┼éowy, w┬átym b├│le migrenoweÔÇó b├│le mi─Ö┼Ťni i┬áb├│le kostno-stawoweÔÇó b├│le z─Öb├│wÔÇó nerwob├│leÔÇó bolesne miesi─ůczkowanieÔÇó b├│le pourazowe i┬ápooperacyjneorazÔÇó w┬á┼éagodzeniu objaw├│w przezi─Öbienia i┬ágrypy, takich jak gor─ůczka, b├│l gard┼éa, b├│l mi─Ö┼Ťni i┬ákostno-stawowy.

Niestety, nawet je┼╝eli istniej─ů wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze mo┼╝na go stosowa─ç. Nie mo┼╝esz stosowa─ç preparatu je┼╝eli jeste┼Ť uczulony (wykazujesz nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na kt├│rykolwiek sk┼éadnik preparatu.Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u┬áos├│b:┬ş z┬áci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů nerek lub w─ůtroby┬ş z┬áwrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej┬ş z┬áchoroba alkoholow─ů┬ş z┬ázaburzeniami rytmu serca┬ş stosuj─ůcych r├│wnolegle lub w┬áokresie ostatnich 2┬átygodni inhibitory MAO,oraz┬ş u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia┬ş u┬ákobiet w┬áI trymestrze ci─ů┼╝y i┬áw okresie karmienia piersi─ů.

Niekt├│re choroby i┬áinne okoliczno┼Ťci mog─ů stanowi─ç przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W┬ápewnych sytuacjach mo┼╝e okaza─ç si─Ö konieczne przeprowadzanie okre┼Ťlonych bada┼ä kontrolnych.Nie nale┼╝y stosowa─ç r├│wnolegle innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol, ze wzgl─Ödu na ryzyko przedawkowania i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych. Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.U os├│b wyniszczonych, g┼éodzonych, z┬ániewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby lub regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkohol istnieje zwi─Ökszone ryzyko uszkodzenia w─ůtroby.W okresie stosowania preparatu nie wolno spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç u┬áchorych z┬ázaburzeniami czynno┼Ťci nerek lub w─ůtroby, chorych na astm─Ö oskrzelow─ů, z┬ánadczynno┼Ťci─ů tarczycy oraz u┬áos├│b z┬ázaburzeniami snu w┬ápostaci bezsenno┼Ťci.Czy ten preparat ma wp┼éyw na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?Niekiedy preparat mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane takie jak np. niemo┼╝no┼Ť─ç skupienia uwagi, dr┼╝enia czy zawroty g┼éowy, kt├│re mog─ů upo┼Ťledza─ç sprawno┼Ť─ç psychomotoryczn─ů.

Preparat ma posta─ç tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z┬ázaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku a┬ámo┼╝e zaszkodzi─ç Twojemu zdrowiu i┬á┼╝yciu. Je┼╝eli masz jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce stosowania preparatu skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Doro┼Ťli i┬ám┼éodzie┼╝ po 12. roku ┼╝ycia: 1ÔÇô2 tabletek co 4ÔÇô6 godzin. Dawka maksymalna wynosi 8┬átabletek na dob─Ö.Nie stosowa─ç u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia.

W okresie ci─ů┼╝y nie stosuj ┼╝adnego leku bez konsultacji z┬álekarzem!Bardzo wa┼╝ne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w┬áokresie ci─ů┼╝y lub w┬áokresie karmienia piersi─ů skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem i┬áwyja┼Ťni─ç ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç potencjalne zagro┼╝enia i┬ákorzy┼Ťci zwi─ůzane ze stosowaniem danego leku. Je┼╝eli jeste┼Ť w┬áci─ů┼╝y lub planujesz ci─ů┼╝─Ö, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu u┬ákobiet w┬áI trymestrze ci─ů┼╝y jest przeciwwskazane. Stosowanie preparatu w┬áII i┬áIII trymestrze ci─ů┼╝y jest ograniczone do sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne i┬ágdy w┬áocenie lekarza oczekiwane korzy┼Ťci wyra┼║nie przewa┼╝aj─ů nad mo┼╝liwym ryzykiem.┬áNale┼╝y w├│wczas ┼Ťci┼Ťle przestrzega─ç zalece┼ä lekarza i┬ástosowa─ç najmniejsz─ů zalecan─ů dawk─Ö przez mo┼╝liwie najkr├│tszy czas i┬ájak najrzadziej. Stosowanie preparatu w┬áokresie karmienia piersi─ů jest przeciwwskazane. ┬á

Poinformuj lekarza o┬áwszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ o┬átych, kt├│re s─ů wydawane bez recepty. W┬ászczeg├│lno┼Ťci skonsultuj si─Ö z┬álekarzem, je┼╝eli stosujesz kt├│rykolwiek z┬áni┼╝ej wymienionych lek├│w, poniewa┼╝ konieczna mo┼╝e by─ç zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania okre┼Ťlonego preparatu.Preparatu nie nale┼╝y stosowa─ç w┬áprzypadku przyjmowania innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych) lub kofein─Ö.Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬áinhibitorami MAO oraz w┬áokresie 2┬átygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç wyst─ůpienie stanu pobudzenia i┬áwysokiej gor─ůczki.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç i┬áskonsultowa─ç si─Ö lekarzem przed przyj─Öciem preparatu w┬áprzypadku stosowania: doustnych lek├│w przeciwcukrzycowych, lek├│w przeciwzakrzepowych (np. warfaryny), ryfampicyny, lek├│w przeciwpadaczkowych, lek├│w uspokajaj─ůcych lub nasennych, zydowudyny, lek├│w sympatykomimetycznych (np. leki zmniejszaj─ůce przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa, leki zmniejszaj─ůce apetyt, leki psychostymuluj─ůce podobne do amfetaminy), hormon├│w tarczycy, doustnych preparat├│w antykoncepcyjnych, cymetydyny, chloramfenikolu, chinolon├│w lub werapamilu.Paracetamol mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie lek├│w przeciwzakrzepowych z┬ágrupy kumaryny (np. warfaryna) zwi─Ökszaj─ůc ryzyko krwawie┼ä.Nie stosowa─ç z┬ázydowudyn─ů. Paracetamol mo┼╝e nasila─ç dzia┼éania toksyczne zydowudyny (ryzyko neutropenii, ryzyko uszkodzenia w─ůtroby).Leki zwi─Ökszaj─ůce metabolizm w─ůtrobowy, w┬átym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne i┬áalkohol stosowane r├│wnolegle z┬áparacetamolem mog─ů prowadzi─ç do uszkodzenia w─ůtroby, nawet w┬áprzypadku stosowania zalecanych dawek.Podawanie paracetamolu w┬áskojarzeniu z┬áchloramfenikolem mo┼╝e powodowa─ç zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia i┬átoksyczno┼Ťci chloramfenikolu.Jednoczesne stosowanie paracetamolu z┬áNLPZ zwi─Öksza ryzyko uszkodzenia nerek.Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci. W┬áokresie stosowania preparatu nie nale┼╝y spo┼╝ywa─ç alkoholu.

Jak ka┼╝dy lek, r├│wnie┼╝ Apap Extra mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie wyst─ůpi─ů one u┬áwszystkich chorych stosuj─ůcych ten preparat. Pami─Ötaj, ┼╝e oczekiwane korzy┼Ťci ze stosowania leku s─ů z┬áregu┼éy wi─Öksze, ni┼╝ szkody wynikaj─ůce z┬ápojawienia si─Ö dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç paracetamolu preparat mo┼╝e powodowa─ç: nudno┼Ťci, wymioty, zaburzenia trawienia, zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, uszkodzenie lub martwica w─ůtroby), martwic─Ö brodawek nerkowych, kolk─Ö nerkow─ů, ostr─ů niewydolno┼Ť─ç nerek, zaburzenia hematologiczne (ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç, agranulocytoza). Mo┼╝liwe reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci: ┼Ťwi─ůd, pokrzywka, wysypka, rumie┼ä, a┬átak┼╝e niebezpieczny dla ┼╝ycia obrz─Ök naczynioruchowy i┬áwstrz─ůs anafilaktyczny (objawy mog─ů obejmowa─ç obrz─Ök krtani, j─Özyka, gard┼éa, duszno┼Ť─ç, skurcz oskrzeli, zlewne poty, przyspieszenie czynno┼Ťci serca, gwa┼étowne obni┼╝enie ci┼Ťnienia t─Ötniczego, utrat─Ö przytomno┼Ťci). Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç kofeiny preparat mo┼╝e powodowa─ç: zaburzenia rytmu serca, bezsenno┼Ť─ç, niemo┼╝no┼Ť─ç skupienia uwagi, dr┼╝enia mi─Ö┼Ťniowe, dra┼╝liwo┼Ť─ç, zawroty g┼éowy, zaburzenia ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowe.

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks lek├│w online mo┼╝e by─ç pomocny!

Ile razy zdarzy┼éo ci si─Ö zgubi─ç ulotk─Ö z przyjmowanego obecnie leku, przez co mia┼ée┼Ť problem z jego dalszym za┼╝ywaniem? Baza lek├│w online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurk─Ö" leku. Mo┼╝esz sprawdzi─ç w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotycz─ůce dowolnego farmaceutyku.

Wr├│─ç na g├│r─Ö