Apap Noc (difenhydramina + paracetamol) - tabletki powlekane

shape

Preparat zawiera paracetamol, lek przeciwb├│lowy i┬áprzeciwgor─ůczkowy oraz difenhydramin─Ö, lek przeciwhistaminowy, wykazuj─ůcy tak┼╝e dzia┼éanie uspokajaj─ůce i┬ánasenne.

Jest to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy 2┬ásubstancje czynne: paracetamol oraz difenhydramin─Ö. Paracetamol wykazuje dzia┼éanie przeciwb├│lowe i┬áprzeciwgor─ůczkowe. Mechanizm jego dzia┼éania polega na hamowaniu aktywno┼Ťci cyklooksygenazy 2┬á(COX-2) w┬ám├│zgu i┬áw rdzeniu kr─Ögowym, enzymu odpowiedzialnego za syntez─Ö prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje dzia┼éania przeciwzapalnego, poniewa┼╝ praktycznie nie hamuje aktywno┼Ťci cyklooksygenaz i┬ásyntezy prostaglandyn w┬átkankach obwodowych. Nie uszkadza b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka. Nie hamuje agregacji p┼éytek krwi i┬ánie wp┼éywa na proces krzepni─Öcia. Drugi ze sk┼éadnik├│w preparatu to difenhydramina, lek przeciwhistaminowy. Difenhydramina blokuje receptory histaminowe typu 1┬á(H1). Hamuje w┬áten spos├│b dzia┼éanie histaminy i┬á┼éagodzi zale┼╝ne od histaminy objawy reakcji alergicznej, takie jak kichanie, wyciek z┬ánosa, obrz─Ök i┬á┼Ťwi─ůd b┼éon ┼Ťluzowych, ┼ézawienie. Dzia┼éa tak┼╝e uspokajaj─ůco i┬ánasennie. U┼éatwia zasypianie i┬ázapobiega nocnym przebudzeniom spowodowanym odczuwaniem b├│lu. Po podaniu doustnym paracetamol i┬ádifenhydramina dobrze i┬ászybko wch┼éaniaj─ů si─Ö z┬áprzewodu pokarmowego. Oba sk┼éadniki preparatu przenikaj─ů przez ┼éo┼╝ysko, a┬átak┼╝e do mleka kobiet karmi─ůcych piersi─ů.

Preparat jest wskazany w┬ákr├│tkotrwa┼éym leczeniu b├│lu powoduj─ůcego trudno┼Ťci w┬ázasypianiu, w┬átym b├│lu g┼éowy, b├│lu mi─Ö┼Ťni, ko┼Ťci i┬ástaw├│w, b├│lu z─Öb├│w, bolesnego miesi─ůczkowania, nerwob├│l├│w, b├│l├│w zwi─ůzanych z┬áprzezi─Öbieniem i┬ágryp─ů.

Niestety, nawet je┼╝eli istniej─ů wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze mo┼╝na go stosowa─ç. Nie mo┼╝esz stosowa─ç preparatu, je┼╝eli jeste┼Ť uczulony (wykazujesz nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na kt├│rykolwiek sk┼éadnik preparatu.Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u┬áos├│b:ÔÇó z┬áci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů nerek lub w─ůtrobyÔÇó z┬áwirusowym zapaleniem w─ůtrobyÔÇó stosuj─ůcych r├│wnolegle lub w┬áokresie ostatnich 2┬átygodni inhibitory MAOÔÇó z┬ájaskr─ůÔÇó z┬ározrostem gruczo┼éu krokowegoÔÇó chorych na porfiri─ÖÔÇó z┬áastm─ů w┬áfazie zaostrzenia.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y ani u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů.

Niekt├│re choroby i┬áinne okoliczno┼Ťci mog─ů stanowi─ç przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W┬ápewnych sytuacjach mo┼╝e okaza─ç si─Ö konieczne przeprowadzanie okre┼Ťlonych bada┼ä kontrolnych.Nie nale┼╝y stosowa─ç r├│wnolegle innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol, ze wzgl─Ödu na ryzyko przedawkowania i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych (w tym uszkodzenia w─ůtroby). Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Nie wolno stosowa─ç dawek wi─Ökszych ni┼╝ zalecane, poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku, a┬ámo┼╝e spowodowa─ç ci─Ö┼╝kie uszkodzenia w─ůtroby.U os├│b wyniszczonych, niedo┼╝ywionych lub regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkohol istnieje zwi─Ökszone ryzyko uszkodzenia w─ůtroby.W okresie stosowania preparatu nie nale┼╝y spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç u┬áchorych z┬ázaburzeniami czynno┼Ťci nerek lub w─ůtroby, z┬ázaburzeniami rytmu serca, nadci┼Ťnieniem t─Ötniczym, u┬áchorych na padaczk─Ö, na miasteni─Ö (myasthenia gravis), z┬ánadczynno┼Ťci─ů tarczycy, ze zw─Ö┼╝eniem od┼║wiernika oraz u┬áos├│b w┬ápodesz┼éym wieku.Je┼╝eli wyst─Öpuj─ů u┬áCiebie powy┼╝sze stany lub choroby, przed zastosowaniem preparatu powiniene┼Ť skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.Preparat powoduje senno┼Ť─ç, nale┼╝y przyjmowa─ç wy┼é─ůcznie przed snem.Czy ten preparat ma wp┼éyw na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?W czasie stosowania preparatu nie wolno prowadzi─ç pojazd├│w ani obs┼éugiwa─ç urz─ůdze┼ä/maszyn.

Preparat ma posta─ç tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z┬ázaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku, a┬ámo┼╝e zaszkodzi─ç Twojemu zdrowiu i┬á┼╝yciu. Je┼╝eli masz jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce stosowania preparatu, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Doro┼Ťli i┬ám┼éodzie┼╝ po 12. roku ┼╝ycia: 1ÔÇô2 tabletek 30 minut przed snem.Bez konsultacji z┬álekarzem nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu d┼éu┼╝ej ni┼╝ 7┬ádni.

W okresie ci─ů┼╝y nie stosuj ┼╝adnego leku bez konsultacji z┬álekarzem!Bardzo wa┼╝ne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w┬áokresie ci─ů┼╝y lub w┬áokresie karmienia piersi─ů skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem i┬áwyja┼Ťni─ç ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç potencjalne zagro┼╝enia i┬ákorzy┼Ťci zwi─ůzane ze stosowaniem danego leku. Je┼╝eli jeste┼Ť w┬áci─ů┼╝y lub planujesz ci─ů┼╝─Ö, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y ani u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů.

Poinformuj lekarza o┬áwszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ o┬átych, kt├│re s─ů wydawane bez recepty.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu, je┼╝eli przyjmowane s─ů inne leki zawieraj─ůce paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych, w┬átym uszkodzenia w─ůtroby). Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Paracetamol (stosowany d┼éugotrwale) mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie lek├│w przeciwzakrzepowych z┬ágrupy kumaryny (np. warfaryna) zwi─Ökszaj─ůc ryzyko krwawie┼ä. Nale┼╝y kontrolowa─ç wsp├│┼éczynnik INR w┬átrakcie r├│wnoleg┼éego stosowania tych lek├│w, jak r├│wnie┼╝ w┬áokresie tygodnia po zaprzestaniu stosowania paracetamolu.Nie stosowa─ç z┬áinhibitorami MAO ani w┬áokresie 2┬átygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç wyst─ůpienie stanu pobudzenia i┬áwysokiej gor─ůczki.Preparat mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie lek├│w dzia┼éaj─ůcych hamuj─ůco na o┼Ťrodkowy uk┼éad nerwowy, takich jak leki nasenne, uspokajaj─ůce, przeciwl─Ökowe, opioidowe przeciwb├│lowe.Mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie i┬átoksyczno┼Ť─ç lek├│w neuroleptycznych (np. haloperydol i┬áinne pochodne butyrofenonu), lek├│w przeciwdepresyjnych (np. fluoksetyna, paroksetyna, tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne), lek├│w przeciwdrgawkowych (np. fenytoina, karbamazepina), lek├│w nasennych i┬ábarbituran├│w (np. fenobarbital), a┬átak┼╝e innych lek├│w wp┼éywaj─ůcych na aktywno┼Ť─ç enzym├│w mikrosomalnych w─ůtroby, w┬átym ryfampicyny (ryzyko uszkodzenia w─ůtroby).Podawanie paracetamolu w┬áskojarzeniu z┬áchloramfenikolem mo┼╝e powodowa─ç zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia chloramfenikolu.W okresie stosowania preparatu nie wolno spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.Paracetamol mo┼╝e wp┼éywa─ç na wyniki niekt├│rych bada┼ä laboratoryjnych (np. oznaczanie st─Ö┼╝enia glukozy we krwi, pr├│by w─ůtrobowe, ocena niewydolno┼Ťci trzustki, pomiar czasu protrombinowego, badanie st─Ö┼╝enia metadrenaliny w┬ámoczu i┬áinne).

Jak ka┼╝dy lek, r├│wnie┼╝ Apap Noc mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie wyst─ůpi─ů one u┬áwszystkich chorych stosuj─ůcych ten preparat. Pami─Ötaj, ┼╝e oczekiwane korzy┼Ťci ze stosowania leku s─ů z┬áregu┼éy wi─Öksze, ni┼╝ szkody wynikaj─ůce z┬ápojawienia si─Ö dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane paracetamolu wyst─Öpuj─ů rzadko lub bardzo rzadko. Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç paracetamolu preparat mo┼╝e powodowa─ç: zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu lub stosowania d┼éugotrwa┼éego mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, uszkodzenie lub martwica w─ůtroby), nudno┼Ťci, wymioty, zaburzenia trawienia, ostre i┬áprzewlekle zapalenie trzustki, zaburzenia czynno┼Ťci nerek (martwica brodawek nerkowych podczas d┼éugotrwa┼éego stosowania, nefropatie, tubulopatie), zaburzenia hematologiczne (ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç, agranulocytoza, niedokrwisto┼Ť─ç, leukopenia, neutropenia). Mo┼╝liwe reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci: ┼Ťwi─ůd, pokrzywka, wysypka, rumie┼ä, a┬átak┼╝e niebezpieczny dla ┼╝ycia obrz─Ök naczynioruchowy (objawy mog─ů obejmowa─ç obrz─Ök warg, krtani, j─Özyka, duszno┼Ť─ç), skurcz oskrzeli, zw┼éaszcza u┬áchorych z┬ánadwra┼╝liwo┼Ťci─ů na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje anafilaktyczne, a┼╝ do objaw├│w wstrz─ůsu anafilaktycznego (przyspieszenie czynno┼Ťci serca, gwa┼étowne obni┼╝enie ci┼Ťnienia t─Ötniczego, utrata przytomno┼Ťci). Bardzo rzadko ci─Ö┼╝kie reakcje sk├│rne.Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç difenhydraminy preparat mo┼╝e powodowa─ç: senno┼Ť─ç, zawroty g┼éowy, dezorientacja, niepok├│j, zaburzenia uwagi, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia widzenia (niewyra┼║ne widzenie), sucho┼Ť─ç b┼éon ┼Ťluzowych jamy ustnej, gard┼éa i┬ánosa, zatrzymanie moczu, zaburzenia ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowe, reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci.

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks lek├│w online mo┼╝e by─ç pomocny!

Ile razy zdarzy┼éo ci si─Ö zgubi─ç ulotk─Ö z przyjmowanego obecnie leku, przez co mia┼ée┼Ť problem z jego dalszym za┼╝ywaniem? Baza lek├│w online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurk─Ö" leku. Mo┼╝esz sprawdzi─ç w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotycz─ůce dowolnego farmaceutyku.

Wr├│─ç na g├│r─Ö