Apap Przezi─Öbienie (kwas askorbinowy + paracetamol + fenylefryna) - proszek do sporz─ůdzania roztworu doustnego

shape

Preparat z┼éo┼╝ony o┬ákompleksowym dzia┼éaniu przeciwb├│lowym i┬áprzeciwgor─ůczkowym, zmniejszaj─ůcym obrz─Ök i┬áprzekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa.

Jest to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy paracetamol, fenylefryn─Ö oraz witamin─Ö C (kwas askorbinowy), substancje r├│┼╝ni─ůce si─Ö miejscem i┬ásposobem dzia┼éania. Paracetamol wykazuje dzia┼éanie przeciwb├│lowe i┬áprzeciwgor─ůczkowe. Mechanizm jego dzia┼éania polega na hamowaniu aktywno┼Ťci cyklooksygenazy 2┬á(COX-2) w┬ám├│zgu i┬áw rdzeniu kr─Ögowym, enzymu odpowiedzialnego za syntez─Ö prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje dzia┼éania przeciwzapalnego, poniewa┼╝ praktycznie nie hamuje aktywno┼Ťci cyklooksygenaz i┬ásyntezy prostaglandyn w┬átkankach obwodowych. Nie uszkadza b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka. Nie hamuje agregacji p┼éytek krwi i┬ánie wp┼éywa na proces krzepni─Öcia. Drugi ze sk┼éadnik├│w preparatu to fenylefryna, lek z┬ágrupy sympatykomimetyk├│w, aktywuj─ůcy receptory adrenergiczne typu alfa. Fenylefryna poprzez aktywacj─Ö receptor├│w adrenergicznych mi─Ö┼Ťni g┼éadkich ┼Ťcian naczy┼ä krwiono┼Ťnych powoduje obkurczenie naczy┼ä oraz zmniejsza przekrwienie i┬áobrz─Ök b┼éony ┼Ťluzowej nosa. W┬áten spos├│b wspomaga udra┼╝nianie nosa. Trzeci ze sk┼éadnik├│w preparatu to kwas askorbinowy, czyli witamina C. Zawarto┼Ť─ç witaminy C pozwala uzupe┼éni─ç jej niedobory, cz─Östo wyst─Öpuj─ůce w┬áprzebiegu przezi─Öbienia. Witamina C jest niezb─Ödna w┬áwielu przemianach metabolicznych (uczestniczy w┬áprocesach utleniania i┬áredukcji, jest antyoksydantem, bierze m. in. udzia┼é w┬ábiosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, hormon├│w kory nadnerczy, u┼éatwia przyswajanie ┼╝elaza).Po podaniu doustnym substancje czynne preparatu dobrze i┬ászybko wch┼éaniaj─ů si─Ö z┬áprzewodu pokarmowego. Maksymalne st─Ö┼╝enie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest w┬áci─ůgu 60 minut, a┬áfenylefryny w┬áci─ůgu 60ÔÇô120 minut po przyj─Öciu preparatu. Czas dzia┼éania przeciwb├│lowego paracetamolu wynosi 4ÔÇô6 godzin a┬ádzia┼éania przeciwgor─ůczkowego 6ÔÇô8 godzin. Sk┼éadniki preparatu przenikaj─ů przez ┼éo┼╝ysko, a┬átak┼╝e do mleka kobiet karmi─ůcych piersi─ů.

Preparat jest wskazany w┬ákr├│tkotrwa┼éym leczeniu objaw├│w przezi─Öbienia, grypy i┬ázaka┼╝e┼ä grypopodobnych, takich jak gor─ůczka, b├│l g┼éowy, b├│l gard┼éa, b├│le mi─Ö┼Ťniowe i┬ákostno-stawowe oraz objaw├│w zapalenia b┼éony ┼Ťluzowej nosa wyst─Öpuj─ůcych w┬áprzezi─Öbieniu i┬ágrypie.

Niestety, nawet je┼╝eli istniej─ů wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze mo┼╝na go stosowa─ç. Nie mo┼╝esz stosowa─ç preparatu je┼╝eli jeste┼Ť uczulony (wykazujesz nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na kt├│rykolwiek sk┼éadnik preparatu.Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u┬áos├│b:ÔÇó z┬ániestabiln─ů chorob─ů wie┼äcow─ůÔÇó z┬ázaburzeniami rytmu sercaÔÇó z┬ánadci┼Ťnieniem t─ÖtniczymÔÇó z┬áwrodzonym niedoborem enzym├│w: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowejÔÇó z┬áci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby lub nerekÔÇó z┬áwirusowym zapaleniem w─ůtrobyÔÇó z┬áchorob─ů alkoholow─ůÔÇó chorych na fenyloketonuri─Ö (preparat zawiera aspartam, ┼║r├│d┼éo fenyloalaniny)ÔÇó z┬ánadczynno┼Ťci─ů tarczycyÔÇó chorych na jaskr─Ö z┬ázamykaj─ůcym si─Ö k─ůtem przes─ůczaniaÔÇó stosuj─ůcych r├│wnolegle tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjneÔÇó stosuj─ůcych zydowudyn─ÖÔÇó stosuj─ůcych r├│wnolegle lub w┬áokresie ostatnich 2┬átygodni inhibitory MAO.Nie stosowa─ç u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y ani u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů.Nie stosowa─ç u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia.

Niekt├│re choroby i┬áinne okoliczno┼Ťci mog─ů stanowi─ç przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W┬ápewnych sytuacjach mo┼╝e okaza─ç si─Ö konieczne przeprowadzanie okre┼Ťlonych bada┼ä kontrolnych.Nie nale┼╝y stosowa─ç r├│wnolegle innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol, ze wzgl─Ödu na ryzyko przedawkowania i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych (w tym uszkodzenia w─ůtroby). Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Nie nale┼╝y stosowa─ç z┬áinnymi lekami zmniejszaj─ůcymi przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa ani z┬áinnymi lekami stosowanymi w┬áleczeniu przezi─Öbienia lub grypy.Nie wolno stosowa─ç dawek wi─Ökszych ni┼╝ zalecane, poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku a┬ámo┼╝e spowodowa─ç ci─Ö┼╝kie uszkodzenia w─ůtroby.U os├│b wyniszczonych, niedo┼╝ywionych, z┬ániewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby lub regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkohol istnieje zwi─Ökszone ryzyko uszkodzenia w─ůtroby.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç, je┼╝eli preparat stosowany jest u┬áos├│b:ÔÇó z┬ázaburzeniami czynno┼Ťci nerek lub w─ůtrobyÔÇó chorych na astm─Ö oskrzelow─ůÔÇó z┬ározrostem gruczo┼éu krokowegoÔÇó zespo┼éem RaynaudaÔÇó chorych na cukrzyc─ÖÔÇó z┬áchorob─ů niedokrwienn─ů serca (z chorob─ů wie┼äcow─ů)ÔÇó przyjmuj─ůcych leki przeciwzakrzepowe (lekarz dostosuje ich dawkowanie po wcze┼Ťniejszej ocenie parametr├│w krzepni─Öcia krwi)ÔÇó przyjmuj─ůcych leki blokuj─ůce receptory beta-adrenergiczne (tzw. beta-blokery).Je┼╝eli wyst─Öpuj─ů u┬áCiebie powy┼╝sze stany lub choroby, przed zastosowaniem preparatu powiniene┼Ť skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.W okresie stosowania preparatu nie nale┼╝y spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.Bez konsultacji z┬álekarzem nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu d┼éu┼╝ej ni┼╝ 3┬ádni.Informacje dodatkowe o┬ápozosta┼éych sk┼éadnikach preparatu:ÔÇó preparat zawiera sacharoz─Ö; osoby z┬ádziedzicznymi zaburzeniami zwi─ůzanymi z┬ánietolerancj─ů fruktozy, zespo┼éem z┼éego wch┼éaniania glukozyÔÇôgalaktozy lub niedoborem sacharazyÔÇôizomaltazy nie powinny stosowa─ç preparatu;ÔÇó preparat zawiera aspartam, ┼║r├│d┼éo fenyloalaniny i┬ájego stosowanie przez chorych na fenyloketonuri─Ö jest przeciwwskazane.Czy ten preparat ma wp┼éyw na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?W okresie stosowania preparatu nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç podczas prowadzenia pojazd├│w i┬áobs┼éugiwania urz─ůdze┼ä/maszyn.

Preparat ma posta─ç proszku do przygotowania roztworu doustnego. Stosuj preparat zgodnie z┬ázaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku, a┬ámo┼╝e zaszkodzi─ç Twojemu zdrowiu i┬á┼╝yciu. Je┼╝eli masz jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce stosowania preparatu, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Doro┼Ťli i┬ám┼éodzie┼╝ po 12. roku ┼╝ycia: 1┬ásaszetka co 4ÔÇô6 godzin. Nie stosowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 6┬ásaszetek na dob─Ö. Zawarto┼Ť─ç saszetki nale┼╝y rozpu┼Ťci─ç w┬ászklance gor─ůcej wody.Nie stosowa─ç u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia.

W okresie ci─ů┼╝y nie stosuj ┼╝adnego leku bez konsultacji z┬álekarzem!Bardzo wa┼╝ne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w┬áokresie ci─ů┼╝y lub w┬áokresie karmienia piersi─ů skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem i┬áwyja┼Ťni─ç ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç potencjalne zagro┼╝enia i┬ákorzy┼Ťci zwi─ůzane ze stosowaniem danego leku. Je┼╝eli jeste┼Ť w┬áci─ů┼╝y lub planujesz ci─ů┼╝─Ö, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie stosowa─ç u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y ani u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů.

Poinformuj lekarza o┬áwszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ o┬átych, kt├│re s─ů wydawane bez recepty.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu, je┼╝eli przyjmowane s─ů inne leki zawieraj─ůce paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych, w┬átym uszkodzenia w─ůtroby). Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Nie stosowa─ç z┬áinnymi lekami z┬ágrupy sympatykomimetyk├│w, w┬átym z┬álekami zmniejszaj─ůcymi przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa ani z┬áinnymi lekami stosowanymi w┬áleczeniu przezi─Öbienia lub grypy.Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬áinhibitorami MAO oraz w┬áokresie 2┬átygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç wyst─ůpienie stanu pobudzenia i┬áwysokiej gor─ůczki a┬áfenylefryna stosowana z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç gwa┼étowne zwi─Ökszenie ci┼Ťnienia t─Ötniczego.Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬átr├│jpier┼Ťcieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬ázydowudyn─ů. Stosowanie paracetamolu z┬ázydowudyn─ů mo┼╝e nasila─ç toksyczne dzia┼éanie zydowudyny na szpik kostny (ryzyko neutropenii) oraz zwi─Öksza─ç ryzyko uszkodzenia w─ůtroby.Paracetamol (stosowany d┼éugotrwale) mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie lek├│w przeciwzakrzepowych z┬ágrupy kumaryny (np. warfaryna) zwi─Ökszaj─ůc ryzyko krwawie┼ä. Nale┼╝y kontrolowa─ç wsp├│┼éczynnik INR w┬átrakcie r├│wnoleg┼éego stosowania tych lek├│w, jak r├│wnie┼╝ w┬áokresie tygodnia po zaprzestaniu stosowania paracetamolu.Leki zwi─Ökszaj─ůce metabolizm w─ůtrobowy, w┬átym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne stosowane r├│wnolegle z┬áparacetamolem mog─ů prowadzi─ç do uszkodzenia w─ůtroby, nawet w┬áprzypadku stosowania zalecanych dawek.Metoklopramid przyspiesza wch┼éanianie paracetamolu z┬áprzewodu pokarmowego, a┬áleki cholinolityczne op├│┼║niaj─ů je.Stosowanie paracetamolu z┬ániesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) zwi─Öksza ryzyko wyst─ůpienia zaburze┼ä czynno┼Ťci nerek.W przypadku stosowania lek├│w blokuj─ůcych receptory beta-adrenergiczne (tzw. beta-blokery) lub innych lek├│w stosowanych w┬áleczeniu nadci┼Ťnienia t─Ötniczego (w tym metylodopa) przed zastosowaniem preparatu nale┼╝y skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.Fenylefryna zawarta w┬ápreparacie stosowana z┬áindometacyn─ů, beta-blokerami lub metylodop─ů mo┼╝e spowodowa─ç prze┼éom nadci┼Ťnieniowy, stanowi─ůcy bezpo┼Ťrednie zagro┼╝enie ┼╝ycia.Fenylefryna mo┼╝e os┼éabia─ç przeciwnadci┼Ťnieniowe dzia┼éanie guanetydyny, mekamylaminy, metylodopy i┬árezerpiny.Tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne mog─ů os┼éabia─ç dzia┼éanie fenylefryny.Kwas askorbinowy (witamina C) zwi─Öksza wch┼éanianie glinu (np. zawartego w┬álekach zoboj─Ötniaj─ůcych sok ┼╝o┼é─ůdkowy) oraz ┼╝elaza.W okresie stosowania preparatu nie wolno spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.Paracetamol mo┼╝e wp┼éywa─ç na wyniki niekt├│rych bada┼ä laboratoryjnych (np. oznaczanie st─Ö┼╝enia glukozy we krwi, pr├│by w─ůtrobowe, ocena niewydolno┼Ťci trzustki, pomiar czasu protrombinowego, badanie st─Ö┼╝enia metadrenaliny w┬ámoczu i┬áinne).

Jak ka┼╝dy lek, r├│wnie┼╝ Apap Przezi─Öbienie Hot mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie wyst─ůpi─ů one u┬áwszystkich chorych stosuj─ůcych ten preparat. Pami─Ötaj, ┼╝e oczekiwane korzy┼Ťci ze stosowania leku s─ů z┬áregu┼éy wi─Öksze, ni┼╝ szkody wynikaj─ůce z┬ápojawienia si─Ö dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane obejmuj─ů: nudno┼Ťci, wymioty, zaburzenia trawienia, pieczenie w┬ánadbrzuszu, sucho┼Ť─ç w┬ájamie ustnej, zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, uszkodzenie lub martwica w─ůtroby), nerwowo┼Ť─ç, l─Ök, niepok├│j, bezsenno┼Ť─ç, omamy, zwi─Ökszenie ci┼Ťnienia t─Ötniczego, zwi─Ökszenie cz─Östotliwo┼Ťci rytmu serca, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia hematologiczne (ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç, agranulocytoza, granulocytopenia). Mo┼╝liwe utrudnienia w┬áoddawaniu moczu, bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu (zw┼éaszcza u┬ám─Ö┼╝czyzn z┬ározrostem gruczo┼éu krokowego), a┬átak┼╝e kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych. Mo┼╝liwe reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci: ┼Ťwi─ůd, wysypka, rumie┼ä, pokrzywka, obrz─Ök naczynioruchowy (obrz─Ök mo┼╝e dotyczy─ç twarzy, krtani, j─Özyka i┬ámo┼╝e utrudnia─ç oddychanie), skurcz oskrzeli, napad astmy (zw┼éaszcza u┬áos├│b uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub na NLPZ), reakcje anafilaktyczne, a┼╝ do objaw├│w wstrz─ůsu anafilaktycznego (przyspieszenie czynno┼Ťci serca, gwa┼étowne obni┼╝enie ci┼Ťnienia t─Ötniczego, utrata przytomno┼Ťci).

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks lek├│w online mo┼╝e by─ç pomocny!

Ile razy zdarzy┼éo ci si─Ö zgubi─ç ulotk─Ö z przyjmowanego obecnie leku, przez co mia┼ée┼Ť problem z jego dalszym za┼╝ywaniem? Baza lek├│w online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurk─Ö" leku. Mo┼╝esz sprawdzi─ç w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotycz─ůce dowolnego farmaceutyku.

Wr├│─ç na g├│r─Ö