Cerugrip (dekstrometorfan + paracetamol + pseudoefedryna) - tabletki powlekane

shape

Preparat z┼éo┼╝ony o┬ákompleksowym dzia┼éaniu przeciwb├│lowym i┬áprzeciwgor─ůczkowym, przeciwkaszlowym oraz zmniejszaj─ůcym obrz─Ök i┬áprzekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa.

Jest to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy paracetamol, dekstrometorfan oraz pseudoefedryn─Ö, substancje r├│┼╝ni─ůce si─Ö miejscem i┬ásposobem dzia┼éania. Paracetamol wykazuje dzia┼éanie przeciwb├│lowe i┬áprzeciwgor─ůczkowe. Mechanizm jego dzia┼éania polega na hamowaniu aktywno┼Ťci cyklooksygenazy 2┬á(COX-2) w┬ám├│zgu i┬áw rdzeniu kr─Ögowym, enzymu odpowiedzialnego za syntez─Ö prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje dzia┼éania przeciwzapalnego, poniewa┼╝ praktycznie nie hamuje aktywno┼Ťci cyklooksygenaz i┬ásyntezy prostaglandyn w┬átkankach obwodowych. Nie uszkadza b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka. Nie hamuje agregacji p┼éytek krwi i┬ánie wp┼éywa na proces krzepni─Öcia. Drugi ze sk┼éadnik├│w preparatu, dekstrometorfan, wykazuje dzia┼éanie przeciwkaszlowe. Dekstrometorfan jest pochodn─ů morfiny o┬áo┼Ťrodkowym dzia┼éaniu przeciwkaszlowym (dzia┼éa na o┼Ťrodek kaszlu w┬árdzeniu przed┼éu┼╝onym). Trzeci ze sk┼éadnik├│w to pseudoefedryna, lek z┬ágrupy sympatykomimetyk├│w, aktywuj─ůcy receptory adrenergiczne typu alfa. Pseudoefedryna poprzez aktywacj─Ö receptor├│w adrenergicznych mi─Ö┼Ťni g┼éadkich ┼Ťcian naczy┼ä krwiono┼Ťnych powoduje obkurczenie naczy┼ä oraz zmniejsza przekrwienie i┬áobrz─Ök b┼éony ┼Ťluzowej nosa. W┬áten spos├│b wspomaga udra┼╝nianie nosa.Po podaniu doustnym substancje czynne preparatu dobrze i┬ászybko wch┼éaniaj─ů si─Ö z┬áprzewodu pokarmowego. Maksymalne st─Ö┼╝enie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest w┬áci─ůgu 60 minut po przyj─Öciu preparatu. Obkurczaj─ůce b┼éon─Ö ┼Ťluzow─ů nosa dzia┼éanie pseudoefedryny wyst─Öpuje po ok. 30 minutach, jest maksymalne po 30ÔÇô60 minutach i┬áutrzymuje si─Ö do 4┬ágodzin od przyj─Öcia leku. Pocz─ůtek przeciwkaszlowego dzia┼éania dekstrometorfanu wyst─Öpuje po 15ÔÇô30 minutach po podaniu i┬áutrzymuje si─Ö przez oko┼éo 4┬ágodziny. Sk┼éadniki preparatu przenikaj─ů przez ┼éo┼╝ysko, a┬átak┼╝e do mleka kobiet karmi─ůcych piersi─ů.

Preparat jest wskazany w┬ádora┼║nym leczeniu objaw├│w przezi─Öbienia, grypy, stan├│w grypopodobnych i┬ázapalenia zatok przynosowych takich jak gor─ůczka, katar, kaszel, b├│l g┼éowy, b├│l gard┼éa, b├│le mi─Ö┼Ťniowe i┬ákostno-stawowe.

Niestety, nawet je┼╝eli istniej─ů wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze mo┼╝na go stosowa─ç. Nie mo┼╝esz stosowa─ç preparatu, je┼╝eli jeste┼Ť uczulony (wykazujesz nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na kt├│rykolwiek sk┼éadnik preparatu.Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u┬áos├│b:ÔÇó stosuj─ůcych r├│wnolegle inne leki zawieraj─ůce paracetamolÔÇó stosuj─ůcych r├│wnolegle lub w┬áokresie ostatnich 2┬átygodni inhibitory MAOÔÇó z┬áwrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowejÔÇó z┬áci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby lub nerekÔÇó z┬áci─Ö┼╝kim nadci┼Ťnieniem t─ÖtniczymÔÇó z┬áchorob─ů niedokrwienn─ů sercaÔÇó z┬áchorob─ů alkoholow─ůÔÇó chorych na astm─Ö oskrzelow─ůorazÔÇó u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝yÔÇó u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ůÔÇó u┬ádzieci do 6. roku ┼╝ycia.

Niekt├│re choroby i┬áinne okoliczno┼Ťci mog─ů stanowi─ç przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W┬ápewnych sytuacjach mo┼╝e okaza─ç si─Ö konieczne przeprowadzanie okre┼Ťlonych bada┼ä kontrolnych.R├│wnoleg┼ée stosowanie innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol jest przeciwwskazane ze wzgl─Ödu na ryzyko przedawkowania i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych (w tym uszkodzenia w─ůtroby). Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Stosowanie preparatu u┬áos├│b wyniszczonych, g┼éodzonych, z┬ániewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby lub regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkohol wi─ů┼╝e si─Ö ze zwi─Ökszonym ryzykiem uszkodzenia w─ůtroby.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç, je┼╝eli preparat stosowany jest u┬áos├│b:ÔÇó z┬ázaburzeniami czynno┼Ťci nerek lub w─ůtrobyÔÇó z┬ánadci┼Ťnieniem t─ÖtniczymÔÇó z┬ázaburzeniami rytmu sercaÔÇó z┬ározedm─ů p┼éucÔÇó ze zwi─Ökszonym ci┼Ťnieniem wewn─ůtrzga┼ékowymÔÇó z┬ározrostem gruczo┼éu krokowegoÔÇó z┬ánadczynno┼Ťci─ů tarczycyÔÇó chorych na cukrzyc─ÖÔÇó przyjmuj─ůcych leki przeciwl─Ökowe, tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne, inne leki sympatykomimetyczne (np. leki zmniejszaj─ůce przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa), leki hamuj─ůce apetyt, leki psychostymuluj─ůce podobne do amfetaminyÔÇó przyjmuj─ůcych leki przeciwzakrzepowe (lekarz dostosuje ich dawkowanie po wcze┼Ťniejszej ocenie parametr├│w krzepni─Öcia krwi).Je┼╝eli wyst─Öpuj─ů u┬áCiebie powy┼╝sze stany lub choroby przed zastosowaniem preparatu powiniene┼Ť skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu w┬áprzypadku przewlek┼éego kaszlu z┬áodkrztuszaniem wydzieliny. Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬áchorych z┬ániewydolno┼Ťci─ů oddechow─ů, astm─ů oskrzelow─ů oraz u┬áchorych z┬áryzykiem wyst─ůpienia niewydolno┼Ťci oddechowej.W okresie stosowania preparatu nie wolno spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.Informacje dodatkowe o┬ápozosta┼éych sk┼éadnikach preparatu:ÔÇó preparat zawiera laktoz─Ö; osoby z┬ánietolerancj─ů galaktozy, niedoborem laktazy lub zespo┼éem z┼éego wch┼éaniania glukozyÔÇôgalaktozy, nie powinny stosowa─ç tego preparatu.Czy ten preparat ma wp┼éyw na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?W okresie stosowania preparatu nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç podczas prowadzenia pojazd├│w i┬áobs┼éugiwania urz─ůdze┼ä/maszyn.

Preparat ma posta─ç tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z┬ázaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku, a┬ámo┼╝e zaszkodzi─ç Twojemu zdrowiu i┬á┼╝yciu. Je┼╝eli masz jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce stosowania preparatu, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Doro┼Ťli i┬ám┼éodzie┼╝ po 12. roku ┼╝ycia: 2┬átabletki 3ÔÇô4 razy na dob─Ö. Nie stosowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 8┬átabletek na dob─Ö.Dzieci 6.ÔÇô12. roku ┼╝ycia: 1┬átabletka 3ÔÇô4 razy na dob─Ö. Nie stosowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 4┬átabletki na dob─Ö.Bez konsultacji z┬álekarzem nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu d┼éu┼╝ej ni┼╝ 3┬ádni. Je┼╝eli w┬átym czasie nie uzyska si─Ö znacz─ůcej poprawy, nale┼╝y skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.Nie stosowa─ç preparatu u┬ádzieci do 6. roku ┼╝ycia.

W okresie ci─ů┼╝y nie stosuj ┼╝adnego leku bez konsultacji z┬álekarzem!Bardzo wa┼╝ne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w┬áokresie ci─ů┼╝y lub w┬áokresie karmienia piersi─ů skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem i┬áwyja┼Ťni─ç ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç potencjalne zagro┼╝enia i┬ákorzy┼Ťci zwi─ůzane ze stosowaniem danego leku. Je┼╝eli jeste┼Ť w┬áci─ů┼╝y lub planujesz ci─ů┼╝─Ö, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y i┬áu kobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů jest przeciwwskazane.

Poinformuj lekarza o┬áwszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ o┬átych, kt├│re s─ů wydawane bez recepty.W szczeg├│lno┼Ťci skonsultuj si─Ö z┬álekarzem, je┼╝eli stosujesz kt├│rykolwiek z┬áni┼╝ej wymienionych lek├│w, poniewa┼╝ konieczna mo┼╝e by─ç zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania okre┼Ťlonego preparatu.Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬áinhibitorami MAO oraz w┬áokresie 2┬átygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç wyst─ůpienie stanu pobudzenia i┬áwysokiej gor─ůczki a┬ápseudoefedryna stosowana z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç gwa┼étowne zwi─Ökszenie ci┼Ťnienia t─Ötniczego. Interakcje zawartego w┬ápreparacie dekstrometorfanu z┬áinhibitorami MAO mog─ů by─ç przyczyn─ů wyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.ÔÇó ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç paracetamolu:Preparatu nie nale┼╝y stosowa─ç w┬áprzypadku przyjmowania innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych, w┬átym uszkodzenia w─ůtroby).Leki przyspieszaj─ůce opr├│┼╝nianie ┼╝o┼é─ůdka (np. metoklopramid, domperydon) zwi─Ökszaj─ů szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu, a┬áleki op├│┼║niaj─ůce opr├│┼╝nianie ┼╝o┼é─ůdka (np. propantelina) lub pokarm op├│┼║niaj─ů jego wch┼éanianie i┬áwyst─ůpienie efekt├│w jego dzia┼éania.Stosowanie paracetamolu z┬ázydowudyn─ů mo┼╝e nasila─ç toksyczne dzia┼éanie zydowudyny na szpik kostny (ryzyko neutropenii).Stosowany d┼éugotrwale paracetamol mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie lek├│w przeciwzakrzepowych z┬ágrupy kumaryny (np. warfaryna) zwi─Ökszaj─ůc ryzyko krwawie┼ä.Leki zwi─Ökszaj─ůce metabolizm w─ůtrobowy, w┬átym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne i┬ániekt├│re leki przeciwdepresyjne stosowane r├│wnolegle z┬áparacetamolem zwi─Ökszaj─ů ryzyko uszkodzenia w─ůtroby, nawet je┼╝eli paracetamol stosowany jest w┬ázalecanych dawkach.Stosowanie paracetamolu z┬áchloramfenikolem mo┼╝e zwi─Öksza─ç st─Ö┼╝enie i┬ánasila─ç toksyczne dzia┼éania chloramfenikolu.W okresie stosowania preparatu nie wolno spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.ÔÇó ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç pseudoefedryny:Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç pseudoefedryny stosowanie preparatu z┬ásalbutamolem mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie obkurczaj─ůce naczynia krwiono┼Ťne.Nie stosowa─ç z┬áamitryptylin─ů (lek z┬ágrupy tr├│jpier┼Ťcieniowych lek├│w przeciwdepresyjnych) ani z┬ásympatykomimetykami. Stosowanie z┬áinnymi sympatykomimetykami (np. z┬álekami zw─Ö┼╝aj─ůcymi naczynia krwiono┼Ťne, zmniejszaj─ůcymi przekrwienie b┼éon ┼Ťluzowych nosa), lekami hamuj─ůcymi ┼éaknienie, oraz lekami psychostymuluj─ůcymi o┬ádzia┼éaniu podobnym do amfetaminy mo┼╝e spowodowa─ç zwi─Ökszenie ci┼Ťnienia t─Ötniczego.Chlorek amonu wyd┼éu┼╝a czas dzia┼éania pseudoefedryny.Leki zoboj─Ötniaj─ůce sok ┼╝o┼é─ůdkowy mog─ů zwi─Öksza─ç wch┼éanianie pseudoefedryny.Pseudoefedryna mo┼╝e zmniejszy─ç dzia┼éanie przeciwnadci┼Ťnieniowe lek├│w stosowanych w┬áleczeniu nadci┼Ťnienia t─Ötniczego oraz modyfikowa─ç dzia┼éanie glikozyd├│w naparstnicy (np. digoksyny).Nie stosowa─ç z┬áfurazolidyn─ů.

Jak ka┼╝dy lek, r├│wnie┼╝ Cerugrip mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie wyst─ůpi─ů one u┬áwszystkich chorych stosuj─ůcych ten preparat. Pami─Ötaj, ┼╝e oczekiwane korzy┼Ťci ze stosowania leku s─ů z┬áregu┼éy wi─Öksze, ni┼╝ szkody wynikaj─ůce z┬ápojawienia si─Ö dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane obejmuj─ů: nudno┼Ťci, wymioty, zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, uszkodzenie lub martwica w─ůtroby), senno┼Ť─ç, zawroty g┼éowy, omamy, zm─Öczenie, zwi─Ökszenie ci┼Ťnienia t─Ötniczego, zwi─Ökszenie cz─Östotliwo┼Ťci rytmu serca, zaburzenia hematologiczne (ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç, agranulocytoza, granulocytopenia). Mo┼╝liwe utrudnienia w┬áoddawaniu moczu, bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu (zw┼éaszcza u┬ám─Ö┼╝czyzn z┬ározrostem gruczo┼éu krokowego), a┬átak┼╝e kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolno┼Ť─ç nerek, kamica moczowa. Mo┼╝liwe reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci: ┼Ťwi─ůd, wysypka, rumie┼ä, pokrzywka, obrz─Ök naczynioruchowy (obrz─Ök mo┼╝e dotyczy─ç twarzy, krtani, j─Özyka i┬ámo┼╝e utrudnia─ç oddychanie), napad astmy (zw┼éaszcza u┬áos├│b uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub na NLPZ), reakcje anafilaktyczne, a┼╝ do objaw├│w wstrz─ůsu anafilaktycznego.

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks lek├│w online mo┼╝e by─ç pomocny!

Ile razy zdarzy┼éo ci si─Ö zgubi─ç ulotk─Ö z przyjmowanego obecnie leku, przez co mia┼ée┼Ť problem z jego dalszym za┼╝ywaniem? Baza lek├│w online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurk─Ö" leku. Mo┼╝esz sprawdzi─ç w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotycz─ůce dowolnego farmaceutyku.

Wr├│─ç na g├│r─Ö