Coldrex MaxGrip C (kwas askorbinowy + kofeina + paracetamol + fenylefryna + wodzian terpinu) - tabletki

shape

Preparat z┼éo┼╝ony o┬ákompleksowym dzia┼éaniu przeciwb├│lowym i┬áprzeciwgor─ůczkowym, zmniejszaj─ůcym obrz─Ök i┬áprzekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa oraz ┼éagodnym dzia┼éaniu wykrztu┼Ťnym.

Jest to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy 5┬ásubstancji czynnych: paracetamol, witamin─Ö C (kwas askorbinowy), fenylefryn─Ö, kofein─Ö oraz wodzian terpinu. Paracetamol wykazuje dzia┼éanie przeciwb├│lowe i┬áprzeciwgor─ůczkowe. Mechanizm jego dzia┼éania polega na hamowaniu aktywno┼Ťci cyklooksygenazy 2┬á(COX-2) w┬ám├│zgu i┬áw rdzeniu kr─Ögowym, enzymu odpowiedzialnego za syntez─Ö prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje dzia┼éania przeciwzapalnego, poniewa┼╝ praktycznie nie hamuje aktywno┼Ťci cyklooksygenaz i┬ásyntezy prostaglandyn w┬átkankach obwodowych. Nie uszkadza b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka. Nie hamuje agregacji p┼éytek krwi i┬ánie wp┼éywa na proces krzepni─Öcia. Drugi ze sk┼éadnik├│w preparatu to witamina C (kwas askorbinowy). Zawarto┼Ť─ç witaminy C pozwala uzupe┼éni─ç jej niedobory, cz─Östo wyst─Öpuj─ůce w┬áprzebiegu przezi─Öbienia. Witamina C jest niezb─Ödna w┬áwielu przemianach metabolicznych (uczestniczy w┬áprocesach utleniania i┬áredukcji, jest antyoksydantem, bierze m. in. udzia┼é w┬ábiosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, hormon├│w kory nadnerczy, u┼éatwia przyswajanie ┼╝elaza). Trzeci ze sk┼éadnik├│w preparatu to fenylefryna, lek z┬ágrupy sympatykomimetyk├│w, aktywuj─ůcy receptory adrenergiczne typu alfa. Fenylefryna poprzez aktywacj─Ö receptor├│w adrenergicznych mi─Ö┼Ťni g┼éadkich ┼Ťcian naczy┼ä krwiono┼Ťnych powoduje obkurczenie naczy┼ä oraz zmniejsza przekrwienie i┬áobrz─Ök b┼éony ┼Ťluzowej nosa. W┬áten spos├│b wspomaga udra┼╝nianie nosa. Czwarty ze sk┼éadnik├│w, kofeina, nasila przeciwb├│lowe dzia┼éanie paracetamolu i┬ádzia┼éa pobudzaj─ůco na o┼Ťrodkowy uk┼éad nerwowy. Pi─ůta z┬ásubstancji czynnych preparatu to wodzian terpinu. Substancja ta pobudza wydzielanie i┬áup┼éynnianie ┼Ťluzu w┬áoskrzelach i┬ástosowana jest jako ┼éagodny ┼Ťrodek wykrztu┼Ťny.Po podaniu doustnym substancje czynne preparatu dobrze i┬ászybko wch┼éaniaj─ů si─Ö z┬áprzewodu pokarmowego (nie ma danych dotycz─ůcych wodzianu terpinu). Maksymalne st─Ö┼╝enie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest w┬áci─ůgu 30ÔÇô60 minut, a┬áfenylefryny w┬áci─ůgu 60ÔÇô120 minut po przyj─Öciu preparatu. Obkurczaj─ůce b┼éon─Ö ┼Ťluzow─ů nosa dzia┼éanie fenylefryny utrzymuje si─Ö przez 4ÔÇô6 godzin. Sk┼éadniki preparatu przenikaj─ů przez ┼éo┼╝ysko, a┬átak┼╝e do mleka kobiet karmi─ůcych piersi─ů.

Preparat jest wskazany w┬áleczeniu objaw├│w grypy i┬áprzezi─Öbienia, takich jak b├│l g┼éowy, dreszcze, gor─ůczka, b├│l gard┼éa, b├│le kostne i┬ámi─Ö┼Ťniowe, niedro┼╝no┼Ť─ç nosa (katar).

Niestety, nawet je┼╝eli istniej─ů wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze mo┼╝na go stosowa─ç. Nie mo┼╝esz stosowa─ç preparatu, je┼╝eli jeste┼Ť uczulony (wykazujesz nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na kt├│rykolwiek sk┼éadnik preparatu.Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u┬áos├│b:ÔÇó z┬ániewydolno┼Ťci─ů w─ůtrobyÔÇó z┬áci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů nerekÔÇó z┬áchorob─ů alkoholow─ůÔÇó stosuj─ůcych r├│wnolegle zydowudyn─ÖÔÇó stosuj─ůcych r├│wnolegle lub w┬áokresie ostatnich 2┬átygodni inhibitory MAO.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y.

Niekt├│re choroby i┬áinne okoliczno┼Ťci mog─ů stanowi─ç przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W┬ápewnych sytuacjach mo┼╝e okaza─ç si─Ö konieczne przeprowadzanie okre┼Ťlonych bada┼ä kontrolnych.Nie nale┼╝y stosowa─ç r├│wnolegle innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol, ze wzgl─Ödu na ryzyko przedawkowania i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych (w tym uszkodzenia w─ůtroby). Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Nie stosowa─ç z┬áinnymi lekami zmniejszaj─ůcymi przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa ani z┬áinnymi lekami stosowanymi w┬áleczeniu przezi─Öbienia lub grypy.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç, je┼╝eli preparat stosowany jest u┬áos├│b:ÔÇó z┬ánadci┼Ťnieniem t─ÖtniczymÔÇó z┬áchorobami serca i┬ánaczy┼äÔÇó chorych na cukrzyc─ÖÔÇó z┬ánadczynno┼Ťci─ů tarczycyÔÇó chorych na jaskr─Ö z┬ázamykaj─ůcym si─Ö k─ůtem przes─ůczaniaÔÇó z┬águzem chromoch┼éonnym nadnerczyÔÇó z┬ározrostem gruczo┼éu krokowegoÔÇó z┬áchorobami zakrzepowo-zatorowymi (np. zesp├│┼é Raynauda)ÔÇó w┬ástanach, kt├│rym mo┼╝e towarzyszy─ç zmniejszone st─Ö┼╝enie glutationu, takich jak posocznicaÔÇó stosuj─ůcych leki blokuj─ůce receptory beta-adrenergiczne (tzw. beta-blokery) i┬áinne leki obni┼╝aj─ůce ci┼Ťnienie t─Ötnicze (debryzochina, guanetydyna, rezerpina, metyldopa)ÔÇó stosuj─ůcych tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjneÔÇó stosuj─ůcych inne leki z┬ágrupy sympatykomimetyk├│w (takie jak leki zmniejszaj─ůce przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa, leki hamuj─ůce ┼éaknienie lub leki psychostymuluj─ůce o┬ádzia┼éaniu podobnym do amfetaminy)ÔÇó z┬ázaburzeniami czynno┼Ťci uk┼éadu oddechowego (np. rozedma p┼éuc, przewlek┼ée zapalenie oskrzeli)ÔÇó z┬ániedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowejÔÇó z┬ázaburzeniami czynno┼Ťci nerek lub w─ůtroby (choroby w─ůtroby zwi─Ökszaj─ů ryzyko uszkodzenia w─ůtroby).Je┼╝eli wyst─Öpuj─ů u┬áCiebie powy┼╝sze stany lub choroby, przed zastosowaniem preparatu powiniene┼Ť skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.W okresie stosowania preparatu nie nale┼╝y spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.Stosowanie preparatu u┬áos├│b wyniszczonych, niedo┼╝ywionych lub regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkohol wi─ů┼╝e si─Ö ze zwi─Ökszonym ryzykiem uszkodzenia w─ůtroby.Uszkodzenie w─ůtroby mo┼╝e wyst─ůpi─ç u┬áchorych, kt├│rzy jednorazowo spo┼╝yli 10 g paracetamolu lub wi─Öcej. Jednak┼╝e, spo┼╝ycie ju┼╝ 5┬ág paracetamolu mo┼╝e prowadzi─ç do uszkodzenia w─ůtroby u┬áchorych z┬áczynnikami ryzyka. Zwi─Ökszone ryzyko uszkodzenia w─ůtroby dotyczy os├│b:ÔÇó stosuj─ůcych d┼éugotrwale karbamazepin─Ö, fenobarbital,fenytoin─Ö, prymidon, ryfampicyn─Ö, ziele dziurawca lub inne leki aktywuj─ůce enzymy w─ůtroboweÔÇó regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkoholÔÇó wyniszczonych, g┼éodzonych, z┬ázaburzeniami ┼éaknienia, mukowiscydoz─ů, zaka┼╝onych HIV (w tych grupach chorych mo┼╝e wyst─Öpowa─ç niedob├│r glutationu).Preparat jest przeznaczony do stosowania kr├│tkotrwa┼éego. Bez konsultacji z┬álekarzem preparatu nie nale┼╝y stosowa─ç d┼éu┼╝ej ni┼╝ przez 3┬ádni. Je┼Ťli objawy nasilaj─ů si─Ö lub nie ust─Öpuj─ů, nale┼╝y skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.W okresie stosowania preparatu nale┼╝y unika─ç nadmiernego spo┼╝ycia kawy, herbaty lub innych napoj├│w zawieraj─ůcych kofein─Ö.Informacje dodatkowe o┬ápozosta┼éych sk┼éadnikach preparatu:ÔÇó preparat zawiera ┼╝├│┼éty barwnik (E110), kt├│ry mo┼╝e powodowa─ç wyst─ůpienie reakcji alergicznych.Czy ten preparat ma wp┼éyw na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?W razie wyst─ůpienia zawrot├│w g┼éowy po zastosowaniu preparatu nie nale┼╝y prowadzi─ç pojazd├│w ani obs┼éugiwa─ç urz─ůdze┼ä/maszyn.

Preparat ma posta─ç tabletek do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z┬ázaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku, a┬ámo┼╝e zaszkodzi─ç Twojemu zdrowiu i┬á┼╝yciu. Je┼╝eli masz jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce stosowania preparatu, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Doro┼Ťli i┬ám┼éodzie┼╝ po 12. roku ┼╝ycia: 2┬átabletki do 4┬árazy na dob─Ö. Nie stosowa─ç cz─Ö┼Ťciej ni┼╝ co 4┬ágodziny. Nie stosowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 8┬átabletek na dob─Ö.Bez konsultacji z┬álekarzem nie stosowa─ç d┼éu┼╝ej ni┼╝ 3┬ádni. Je┼Ťli objawy nasilaj─ů si─Ö lub nie ust─Öpuj─ů, nale┼╝y skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.Nie stosowa─ç z┬áinnymi lekami zawieraj─ůcymi paracetamol lub substancje zmniejszaj─ůce przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia.

W okresie ci─ů┼╝y nie stosuj ┼╝adnego leku bez konsultacji z┬álekarzem!Bardzo wa┼╝ne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w┬áokresie ci─ů┼╝y lub w┬áokresie karmienia piersi─ů skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem i┬áwyja┼Ťni─ç ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç potencjalne zagro┼╝enia i┬ákorzy┼Ťci zwi─ůzane ze stosowaniem danego leku. Je┼╝eli jeste┼Ť w┬áci─ů┼╝y lub planujesz ci─ů┼╝─Ö, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů, chyba ┼╝e lekarz zdecydowanie zaleci stosowanie preparatu.

Poinformuj lekarza o┬áwszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ o┬átych, kt├│re s─ů wydawane bez recepty.W szczeg├│lno┼Ťci skonsultuj si─Ö z┬álekarzem, je┼╝eli stosujesz kt├│rykolwiek z┬áni┼╝ej wymienionych lek├│w, poniewa┼╝ konieczna mo┼╝e by─ç zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania okre┼Ťlonego preparatu.Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬áinhibitorami MAO oraz w┬áokresie 2┬átygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç wyst─ůpienie stanu pobudzenia i┬áwysokiej gor─ůczki a┬áfenylefryna stosowana z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç gwa┼étowne zwi─Ökszenie ci┼Ťnienia t─Ötniczego.Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬ázydowudyn─ů. Stosowanie paracetamolu z┬ázydowudyn─ů mo┼╝e nasila─ç toksyczne dzia┼éanie zydowudyny na szpik kostny (ryzyko neutropenii).Preparatu nie nale┼╝y stosowa─ç w┬áprzypadku przyjmowania innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol lub fenylefryn─Ö (ryzyko przedawkowania i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych).Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj si─Ö z┬álekarzem, je┼╝eli stosujesz:ÔÇó inne leki z┬ágrupy sympatykomimetyk├│w, w┬átym inne leki zmniejszaj─ůce przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa (zwi─Ökszone ryzyko wyst─ůpienia dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych dotycz─ůcych serca i┬áuk┼éadu kr─ů┼╝enia)ÔÇó leki blokuj─ůce receptory beta-adrenergiczne (tzw. beta-blokery) i┬áinne leki obni┼╝aj─ůce ci┼Ťnienie t─Ötnicze, np. debryzochina, guanetydyna, rezerpina, metyldopa (mo┼╝liwe zmniejszenie skuteczno┼Ťci dzia┼éania tych lek├│w i┬áwyst─ůpienie nadci┼Ťnienia t─Ötniczego oraz innych dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych)ÔÇó tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne, np. amitryptylina (zwi─Ökszone ryzyko zaburze┼ä sercowo-naczyniowych)ÔÇó glikozydy nasercowe np. digoksyna (zwi─Ökszone ryzyko wyst─ůpienia zaburze┼ä rytmu serca lub zawa┼éu serca)ÔÇó leki przeciwzakrzepowe z┬ágrupy kumaryny, np. warfaryna (regularnie i┬ád┼éugotrwale stosowany paracetamol mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie tych lek├│w zwi─Ökszaj─ůc ryzyko krwawie┼ä)ÔÇó niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ (r├│wnoleg┼ée stosowanie z┬áparacetamolem zwi─Öksza ryzyko wyst─ůpienia zaburze┼ä czynno┼Ťci nerek).Leki przyspieszaj─ůce opr├│┼╝nianie ┼╝o┼é─ůdka (np. metoklopramid, domperydon) zwi─Ökszaj─ů szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu, a┬áleki op├│┼║niaj─ůce opr├│┼╝nianie ┼╝o┼é─ůdka (np. propantelina) lub pokarm op├│┼║niaj─ů jego wch┼éanianie i┬áwyst─ůpienie efekt├│w jego dzia┼éania.Cholestyramina zmniejsza szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu.Leki zwi─Ökszaj─ůce metabolizm w─ůtrobowy, w┬átym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne i┬áuspokajaj─ůce (np. glutetimid), niekt├│re leki przeciwdepresyjne stosowane r├│wnolegle z┬áparacetamolem mog─ů prowadzi─ç do uszkodzenia w─ůtroby, nawet je┼╝eli paracetamol stosowany jest w┬ázalecanych dawkach.Salicylamid wyd┼éu┼╝a czas wydalania paracetamolu.Paracetamol mo┼╝e wp┼éywa─ç na wyniki niekt├│rych bada┼ä laboratoryjnych (takich jak np. oznaczanie st─Ö┼╝enia glukozy we krwi).Kofeina nasila przeciwb├│lowe dzia┼éanie paracetamolu.Fenylefryna zawarta w┬ápreparacie mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie zwi─Ökszaj─ůce ci┼Ťnienie t─Ötnicze lek├│w stosowanych w┬ácelu przyspieszenia porodu.Stosowanie fenylefryny z┬ápochodnymi alkaloid├│w sporyszu (np. dihydroergotamina) mo┼╝e powodowa─ç zwi─Ökszenie ci┼Ťnienia t─Ötniczego.Kwas askorbinowy (witamina C) zwi─Öksza wch┼éanianie ┼╝elaza i┬áglinu (np. zawartego w┬álekach zoboj─Ötniaj─ůcych sok ┼╝o┼é─ůdkowy).Disulfiram, estrogeny i┬áprogesteron mog─ů zmniejsza─ç szybko┼Ť─ç wydalania kofeiny. Kofeina mo┼╝e zwi─Öksza─ç szybko┼Ť─ç wydalania litu.

Jak ka┼╝dy lek, r├│wnie┼╝ Coldrex MaxGrip C mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie wyst─ůpi─ů one u┬áwszystkich chorych stosuj─ůcych ten preparat. Pami─Ötaj, ┼╝e oczekiwane korzy┼Ťci ze stosowania leku s─ů z┬áregu┼éy wi─Öksze, ni┼╝ szkody wynikaj─ůce z┬ápojawienia si─Ö dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane obejmuj─ů: nudno┼Ťci, wymioty, zaburzenia trawienia, sucho┼Ť─ç w┬ájamie ustnej, zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, uszkodzenie lub martwica w─ůtroby), nerwowo┼Ť─ç, l─Ök, niepok├│j, b├│le i┬ázawroty g┼éowy, bezsenno┼Ť─ç, zwi─Ökszenie ci┼Ťnienia t─Ötniczego, rozszerzenie ┼║renic, zwi─Ökszenie cz─Östotliwo┼Ťci rytmu serca, ko┼éatanie serca, zaburzenia rytmu serca, napad jaskry zw┼éaszcza u┬áos├│b z┬ájaskr─ů z┬ázamykaj─ůcym si─Ö k─ůtem przes─ůczania, zaburzenia hematologiczne (ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç). Mo┼╝liwe utrudnienia w┬áoddawaniu moczu, bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu (zw┼éaszcza u┬ám─Ö┼╝czyzn z┬ározrostem gruczo┼éu krokowego), a┬átak┼╝e kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych. Mo┼╝liwe reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci: ┼Ťwi─ůd, wysypka, rumie┼ä, alergiczne zapalenie sk├│ry, obrz─Ök naczynioruchowy (obrz─Ök mo┼╝e dotyczy─ç twarzy, krtani, j─Özyka i┬ámo┼╝e utrudnia─ç oddychanie), skurcz oskrzeli, napad astmy (zw┼éaszcza u┬áos├│b uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub na NLPZ), reakcje anafilaktyczne, a┼╝ do objaw├│w wstrz─ůsu anafilaktycznego. Bardzo rzadko ci─Ö┼╝kie reakcje sk├│rne, w┬átym ostra uog├│lniona osutka krostkowa, martwica toksyczna rozp┼éywna nask├│rka, zesp├│┼é Stevensa i┬áJohnsona, kt├│re mog─ů prowadzi─ç do zgonu. W┬áprzypadku pojawienia si─Ö wysypki, innych zmian sk├│rnych lub innych objaw├│w nadwra┼╝liwo┼Ťci, nale┼╝y zaprzesta─ç stosowania preparatu i┬ánatychmiast skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks lek├│w online mo┼╝e by─ç pomocny!

Ile razy zdarzy┼éo ci si─Ö zgubi─ç ulotk─Ö z przyjmowanego obecnie leku, przez co mia┼ée┼Ť problem z jego dalszym za┼╝ywaniem? Baza lek├│w online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurk─Ö" leku. Mo┼╝esz sprawdzi─ç w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotycz─ůce dowolnego farmaceutyku.

Wr├│─ç na g├│r─Ö