Panadol Extra (kofeina + paracetamol) - tabletki powlekane

shape

Preparat o┬ádzia┼éaniu przeciwb├│lowym i┬áprzeciwgor─ůczkowym, zawiera paracetamol oraz kofein─Ö.

Jest to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy paracetamol oraz kofein─Ö. Paracetamol wykazuje dzia┼éanie przeciwb├│lowe i┬áprzeciwgor─ůczkowe. Mechanizm jego dzia┼éania polega na hamowaniu aktywno┼Ťci cyklooksygenazy 2┬á(COX-2) w┬ám├│zgu i┬áw rdzeniu kr─Ögowym, enzymu odpowiedzialnego za syntez─Ö prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje dzia┼éania przeciwzapalnego, poniewa┼╝ praktycznie nie hamuje aktywno┼Ťci cyklooksygenaz i┬ásyntezy prostaglandyn w┬átkankach obwodowych. Nie uszkadza b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka. Nie hamuje agregacji p┼éytek krwi i┬ánie wp┼éywa na proces krzepni─Öcia. Drugi ze sk┼éadnik├│w preparatu to kofeina. Kofeina nasila przeciwb├│lowe dzia┼éanie paracetamolu. Dzia┼éa te┼╝ umiarkowanie pobudzaj─ůco na o┼Ťrodkowy uk┼éad nerwowy. Po podaniu doustnym paracetamol i┬ákofeina dobrze i┬ászybko wch┼éaniaj─ů si─Ö z┬áprzewodu pokarmowego. Oba sk┼éadniki preparatu przenikaj─ů przez ┼éo┼╝ysko, a┬átak┼╝e do mleka kobiet karmi─ůcych piersi─ů.

Preparat jest wskazany w┬áb├│lach r├│┼╝nego pochodzenia:ÔÇó b├│le g┼éowy, w┬átym b├│le migrenoweÔÇó b├│le gard┼éaÔÇó b├│le z─Öb├│wÔÇó b├│le mi─Ö┼Ťni, ko┼Ťci i┬ástaw├│wÔÇó bolesne miesi─ůczkowanieoraz przeciwgor─ůczkowo:ÔÇó w┬áprzebiegu przezi─Öbienia i┬ástan├│w grypopodobnych.

Niestety, nawet je┼╝eli istniej─ů wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze mo┼╝na go stosowa─ç. Nie mo┼╝esz stosowa─ç preparatu, je┼╝eli jeste┼Ť uczulony (wykazujesz nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na kt├│rykolwiek sk┼éadnik preparatu.Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u┬áos├│b:ÔÇó z┬áci─Ö┼╝kimi zaburzeniami czynno┼Ťci nerek lub w─ůtrobyÔÇó z┬áchorob─ů alkoholow─ůÔÇó z┬ázaburzeniami rytmu sercaÔÇó z┬ábezsenno┼Ťci─ůorazÔÇó u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y.

Niekt├│re choroby i┬áinne okoliczno┼Ťci mog─ů stanowi─ç przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W┬ápewnych sytuacjach mo┼╝e okaza─ç si─Ö konieczne przeprowadzanie okre┼Ťlonych bada┼ä kontrolnych.Nie nale┼╝y stosowa─ç r├│wnolegle innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol, ze wzgl─Ödu na ryzyko przedawkowania i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych (w tym uszkodzenia w─ůtroby). Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Nie wolno stosowa─ç dawek wi─Ökszych ni┼╝ zalecane, poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku a┬ámo┼╝e spowodowa─ç ci─Ö┼╝kie uszkodzenia w─ůtroby.Je┼╝eli stwierdzono u┬áCiebie niedob├│r enzym├│w: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej przed zastosowaniem preparatu powiniene┼Ť skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem. Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç u┬áchorych z┬ázaburzeniami czynno┼Ťci nerek lub w─ůtroby. Je┼╝eli podejrzewasz lub zdiagnozowano u┬áCiebie niewydolno┼Ť─ç nerek lub w─ůtroby, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Stany, w┬ákt├│rych wyst─Öpuje zmniejszone st─Ö┼╝enie glutationu (takie jak np. posocznica) wymagaj─ů zachowania szczeg├│lnej ostro┼╝no┼Ťci podczas stosowania paracetamolu. Stosowanie paracetamolu mo┼╝e zwi─Ökszy─ç ryzyko wyst─ůpienia kwasicy metabolicznej.W okresie stosowania preparatu nie nale┼╝y spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.U os├│b wyniszczonych, niedo┼╝ywionych lub regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkohol istnieje zwi─Ökszone ryzyko uszkodzenia w─ůtroby.W okresie stosowania preparatu nale┼╝y unika─ç nadmiernego spo┼╝ycia kofeiny (np. zawartej w┬ákawie, herbacie, niekt├│rych napojach, cukierkach).Je┼╝eli objawy nasil─ů si─Ö lub nie ust─ůpi─ů oraz je┼╝eli wyst─ůpi─ů nowe objawy, nale┼╝y skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.Czy ten preparat ma wp┼éyw na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?Nie stwierdzono wp┼éywu preparatu na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w ani obs┼éugiwania urz─ůdze┼ä/maszyn.

Preparat ma posta─ç tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z┬ázaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku, a┬ámo┼╝e zaszkodzi─ç Twojemu zdrowiu i┬á┼╝yciu. Je┼╝eli masz jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce stosowania preparatu skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Doro┼Ťli i┬ám┼éodzie┼╝ po 12. roku ┼╝ycia: w┬ázale┼╝no┼Ťci od nasilenia objaw├│w 1ÔÇô2 tabletek do 4┬árazy na dob─Ö, nie cz─Ö┼Ťciej ni┼╝ co 4┬ágodziny. Dawka maksymalna wynosi 8┬átabletek na dob─Ö (tj. 4┬ág paracetamolu/520 mg kofeiny w┬áci─ůgu doby).Nie stosowa─ç u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia.Bez konsultacji z┬álekarzem nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu d┼éu┼╝ej ni┼╝ 3┬ádni.

W okresie ci─ů┼╝y nie stosuj ┼╝adnego leku bez konsultacji z┬álekarzem!Bardzo wa┼╝ne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w┬áokresie ci─ů┼╝y lub w┬áokresie karmienia piersi─ů skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem i┬áwyja┼Ťni─ç ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç potencjalne zagro┼╝enia i┬ákorzy┼Ťci zwi─ůzane ze stosowaniem danego leku. Je┼╝eli jeste┼Ť w┬áci─ů┼╝y lub planujesz ci─ů┼╝─Ö, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y.Paracetamol i┬ákofeina przenikaj─ů do mleka kobiet karmi─ůcych piersi─ů. Przed zastosowaniem preparatu w┬áokresie karmienia piersi─ů nale┼╝y skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem. W┬áokresie karmienia piersi─ů┬ápreparat mo┼╝e by─ç stosowany wy┼é─ůcznie w┬árazie zdecydowanej konieczno┼Ťci.

Poinformuj lekarza o┬áwszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ o┬átych, kt├│re s─ů wydawane bez recepty.Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu, je┼╝eli przyjmowane s─ů inne leki zawieraj─ůce paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych, w┬átym uszkodzenia w─ůtroby). Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Paracetamol (stosowany d┼éugotrwale) mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie lek├│w przeciwzakrzepowych z┬ágrupy kumaryny (np. warfaryna) zwi─Ökszaj─ůc ryzyko krwawie┼ä. Nale┼╝y kontrolowa─ç wsp├│┼éczynnik INR w┬átrakcie r├│wnoleg┼éego stosowania tych lek├│w, jak r├│wnie┼╝ w┬áokresie tygodnia po zaprzestaniu stosowania paracetamolu.Metoklopramid lub domperydon zwi─Öksza szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu, a┬ácholestyramina op├│┼║nia jego wch┼éanianie.Kofeina nasila przeciwb├│lowe dzia┼éanie paracetamolu.Salicylamid wyd┼éu┼╝a czas wydalania paracetamolu.Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬áinhibitorami MAO oraz w┬áokresie 2. tygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç wyst─ůpienie stanu pobudzenia i┬áwysokiej gor─ůczki.W okresie stosowania preparatu nie wolno spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.Leki zwi─Ökszaj─ůce metabolizm w─ůtrobowy, w┬átym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne stosowane r├│wnolegle z┬áparacetamolem zwi─Ökszaj─ů ryzyko uszkodzenia w─ůtroby, nawet je┼╝eli paracetamol stosowany jest w┬ázalecanych dawkach.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç, je┼╝eli r├│wnolegle stosowany jest izoniazyd lub zydowudyna.Stosowanie paracetamolu z┬ániesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) zwi─Öksza ryzyko wyst─ůpienia zaburze┼ä czynno┼Ťci nerek.Fenytoina mo┼╝e zmniejsza─ç skuteczno┼Ť─ç dzia┼éania paracetamolu i┬ázwi─Öksza─ç ryzyko toksycznego uszkodzenia w─ůtroby.Probenecyd wyd┼éu┼╝a czas wydalania paracetamolu.Paracetamol mo┼╝e wp┼éywa─ç na wyniki niekt├│rych bada┼ä laboratoryjnych (np. oznaczanie st─Ö┼╝enia glukozy we krwi, pr├│by w─ůtrobowe, ocena niewydolno┼Ťci trzustki, pomiar czasu protrombinowego, badanie st─Ö┼╝enia metadrenaliny w┬ámoczu i┬áinne).Disulfiram, estrogeny i┬áprogesteron mog─ů zmniejsza─ç szybko┼Ť─ç wydalania kofeiny. Kofeina mo┼╝e zwi─Öksza─ç szybko┼Ť─ç wydalania litu.

Jak ka┼╝dy lek, r├│wnie┼╝ Panadol Extra mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie wyst─ůpi─ů one u┬áwszystkich chorych stosuj─ůcych ten preparat. Pami─Ötaj, ┼╝e oczekiwane korzy┼Ťci ze stosowania leku s─ů z┬áregu┼éy wi─Öksze, ni┼╝ szkody wynikaj─ůce z┬ápojawienia si─Ö dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane zwi─ůzane ze stosowaniem paracetamolu wyst─Öpuj─ů rzadko lub bardzo rzadko. Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç paracetamolu preparat mo┼╝e powodowa─ç: zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, uszkodzenie lub martwica w─ůtroby), zaburzenia hematologiczne (ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç). Mo┼╝liwe reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci: ┼Ťwi─ůd, wysypka, pokrzywka, rumie┼ä, a┬átak┼╝e niebezpieczny dla ┼╝ycia obrz─Ök naczynioruchowy (objawy mog─ů obejmowa─ç obrz─Ök warg, krtani, j─Özyka, duszno┼Ť─ç), skurcz oskrzeli, zw┼éaszcza u┬áchorych z┬ánadwra┼╝liwo┼Ťci─ů na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje anafilaktyczne, a┼╝ do objaw├│w wstrz─ůsu anafilaktycznego (przyspieszenie czynno┼Ťci serca, gwa┼étowne obni┼╝enie ci┼Ťnienia t─Ötniczego, utrata przytomno┼Ťci). Bardzo rzadko ci─Ö┼╝kie reakcje sk├│rne, w┬átym ostra uog├│lniona osutka krostkowa, martwica toksyczna rozp┼éywna nask├│rka, zesp├│┼é Stevensa i┬áJohnsona, kt├│re mog─ů prowadzi─ç do zgonu.Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç kofeiny preparat mo┼╝e powodowa─ç: bezsenno┼Ť─ç, niepok├│j ruchowy, l─Ök, rozdra┼╝nienie, b├│le g┼éowy, uczucie ko┼éatania serca, zawroty g┼éowy, zaburzenia ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowe. Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane zwi─ůzane z┬ázawarto┼Ťci─ů kofeiny mog─ů si─Ö nasili─ç, je┼╝eli dodatkowo spo┼╝ywana jest kofeina zawarta w┬ánapojach lub pokarmach.

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks lek├│w online mo┼╝e by─ç pomocny!

Ile razy zdarzy┼éo ci si─Ö zgubi─ç ulotk─Ö z przyjmowanego obecnie leku, przez co mia┼ée┼Ť problem z jego dalszym za┼╝ywaniem? Baza lek├│w online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurk─Ö" leku. Mo┼╝esz sprawdzi─ç w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotycz─ůce dowolnego farmaceutyku.

Wr├│─ç na g├│r─Ö