Trimesan (trimetoprim) - tabletki

shape

Lek przeciwbakteryjny, pochodna diaminopirymidyny o działaniu hamującym reduktazę kwasu dihydrofoliowego

Zakażenia dróg moczowych wywołane przez wrażliwe drobnoustroje. Zakażenia o innej lokalizacji spowodowane przez wrażliwe drobnoustroje, jeśli właściwości farmakokinetyczne zapewniają możliwość uzyskania odpowiedniego stężenia leku w ognisku zakażenia. Dorośli i dzieci po 12. rż. 100–200 mg co 12 h. Dzieci 6–12 lat. 2–4 mg/kg mc. (1/2–1 tabl.) co 12 h. U osób z klirensem kreatyniny 15–30 ml/min 50 mg co 12 h, <15 ml/min – nie zaleca się stosowania. Leczenie powinno trwać co najmniej 10 dni, powinno być kontynuowane przez 2–3 dni po ustąpieniu objawów chorobowych.Dur brzuszny. Początkowo 300 mg co 12 h przez 2–3 dni, następnie 200 mg co 12 h.Zapalenie płuc wywołane przez P. jiroveci (dawniej P. carinii), np. powikłania w przypadku zespołu nabytego upośledzenia odporności (AIDS). 5 mg/kg mc. co 8 h lub 300 mg co 8 h; w leczeniu skojarzonym z dapsonem – 100 mg/d. U chorych reagujących na leczenie w ciągu pierwszych 72 h, leczenie należy kontynuować przez 14 dni.Biegunka wywołana przez E. coli (w tym biegunka podróżnych). 200 mg co 12 h.

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, niedokrwistość megaloblastyczna z niedoboru kwasu foliowego, ciężka niewydolność nerek, ciąża. Nie zaleca się stosowania u dzieci do ukończenia 6. rż.

Podawać p.o., tabletki można dzielić na połowy. Pokarm hamuje wchłanianie trimetoprimu.

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks leków online może być pomocny!

Ile razy zdarzyło ci się zgubić ulotkę z przyjmowanego obecnie leku, przez co miałeś problem z jego dalszym zażywaniem? Baza leków online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurkę" leku. Możesz sprawdzić w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotyczące dowolnego farmaceutyku.

Wróć na górę