Vicks Antigrip (chlorfenamina (maleinian chlorfenaminy) + paracetamol + fenylefryna) - gran. do sporz. roztworu doustnego

shape

Jest to preparat zawieraj─ůcy paracetamol, lek przeciwb├│lowy i┬áprzeciwgor─ůczkowy, fenylefryn─Ö - substancj─Ö wspomagaj─ůc─ů udra┼╝nianie nosa, zmniejszaj─ůc─ů obrz─Ök i┬áprzekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa oraz chlorfenamin─Ö (inaczej chlorfeniramin─Ö), substancj─Ö zmniejszaj─ůc─ů ilo┼Ť─ç wydzieliny z┬ánosa i┬ádzia┼éaj─ůc─ů nasennie i┬áuspokajaj─ůco.

Jest to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy paracetamol oraz fenylefryn─Ö i┬áchlorfenamin─Ö, substancje r├│┼╝ni─ůce si─Ö miejscem i┬ásposobem dzia┼éania.Paracetamol wykazuje dzia┼éanie przeciwb├│lowe i┬áprzeciwgor─ůczkowe. Mechanizm jego dzia┼éania polega na hamowaniu aktywno┼Ťci cyklooksygenazy 2┬á(COX-2) w┬ám├│zgu i┬áw rdzeniu kr─Ögowym, enzymu odpowiedzialnego za syntez─Ö prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje dzia┼éania przeciwzapalnego poniewa┼╝ praktycznie nie hamuje aktywno┼Ťci cyklooksygenaz i┬ásyntezy prostaglandyn w┬átkankach obwodowych. Nie uszkadza b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka. Nie hamuje agregacji p┼éytek krwi i┬ánie wp┼éywa na proces krzepni─Öcia. Drugi ze sk┼éadnik├│w preparatu to fenylefryna, lek z┬ágrupy sympatykomimetyk├│w, aktywuj─ůcy receptory adrenergiczne typu alfa. Fenylefryna poprzez aktywacj─Ö receptor├│w adrenergicznych mi─Ö┼Ťni g┼éadkich ┼Ťcian naczy┼ä krwiono┼Ťnych powoduje obkurczenie naczy┼ä, zmniejsza przekrwienie i┬áobrz─Ök b┼éony ┼Ťluzowej nosa. W┬áten spos├│b wspomaga udra┼╝nianie nosa. Chlorfenamina, lek przeciwhistaminowy, blokuje receptory histaminowe typu 1┬á(H1). Hamuje w┬áten spos├│b dzia┼éanie histaminy i┬á┼éagodzi zale┼╝ne od histaminy objawy reakcji alergicznej, takie jak kichanie, wyciek z┬ánosa, obrz─Ök i┬á┼Ťwi─ůd b┼éon ┼Ťluzowych, ┼ézawienie. Wykazuje tak┼╝e dzia┼éanie nasenne.Po podaniu doustnym paracetamol dobrze i┬ászybko wch┼éania si─Ö z┬áprzewodu pokarmowego. Maksymalne st─Ö┼╝enie paracetamolu we krwi uzyskiwane jest w┬áci─ůgu 30ÔÇô60 minut po podaniu. Fenylefryna i┬áchlorfenamina dobrze wch┼éaniaj─ů si─Ö z┬áprzewodu pokarmowego. Ich dzia┼éanie farmakologiczne pojawia si─Ö szybko i┬áutrzymuje si─Ö przez kilka godzin. Sk┼éadniki preparatu przenikaj─ů przez ┼éo┼╝ysko a┬átak┼╝e do mleka kobiet karmi─ůcych piersi─ů.

Preparat jest wskazany w┬áleczeniu objaw├│w grypy i┬áprzezi─Öbienia, takich jak gor─ůczka, b├│l o┬áma┼éym lub umiarkowanym nasileniu, obrz─Ök b┼éony ┼Ťluzowej nosa z┬átworzeniem wydzieliny.

Niestety, nawet je┼╝eli istniej─ů wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze mo┼╝na go stosowa─ç. Nie mo┼╝esz stosowa─ç preparatu, je┼╝eli jeste┼Ť uczulony (wykazujesz nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na kt├│rykolwiek sk┼éadnik preparatu. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u┬áos├│b: ÔÇó z┬áchorobami w─ůtroby (z niewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby lub bez), w┬átym z┬áwirusowym zapaleniem w─ůtroby┬şÔÇó z┬ánadci┼Ťnieniem t─Ötniczym┬şÔÇó z┬ánadczynno┼Ťci─ů tarczycy┬şÔÇó z┬áci─Ö┼╝kimi chorobami uk┼éadu sercowo-naczyniowego (takich jak np. choroba niedokrwienna serca, d┼éawica piersiowa)┬şÔÇó ze zwi─Ökszon─ů cz─Östotliwo┼Ťci─ů rytmu serca┬şÔÇó z┬ázaburzeniami rytmu serca┬şÔÇó z┬áci─Ö┼╝k─ů niewydolno┼Ťci─ů nerekÔÇó ┬şz jaskr─ůÔÇó ┬şstosuj─ůcych r├│wnolegle lub w┬áokresie ostatnich 2┬átygodni inhibitory MAO. Nie stosowa─ç u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y ani u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů.Ze wzgl─Ödu na du┼╝─ů zawarto┼Ť─ç paracetamolu nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ádzieci.

Niekt├│re choroby i┬áinne okoliczno┼Ťci mog─ů stanowi─ç przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W┬ápewnych sytuacjach mo┼╝e okaza─ç si─Ö konieczne przeprowadzanie okre┼Ťlonych bada┼ä kontrolnych.Nie nale┼╝y stosowa─ç r├│wnolegle innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol, ze wzgl─Ödu na ryzyko przedawkowania i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych. Nale┼╝y sprawdzi─ç czy inne stosowane leki nie zawieraj─ů paracetamolu.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç i┬áprzed zastosowaniem preparatu skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem, je┼╝eli podejrzewasz lub zdiagnozowano u┬áCiebie:┬ş niedokrwisto┼Ť─ç┬ş choroby p┼éuc┬ş choroby nerek┬ş rozrost gruczo┼éu krokowego┬ş cukrzyc─Ö┬ş astm─Ö┬ş choroby uk┼éadu sercowo-naczyniowego (np. istotne zmniejszenie cz─Östotliwo┼Ťci rytmu serca, niedoci┼Ťnienie ortostatyczne, mia┼╝d┼╝yca naczy┼ä m├│zgowych)┬ş zapalenie trzustki┬ş czynn─ů chorob─Ö wrzodow─ů ┼╝o┼é─ůdka┬ş zw─Ö┼╝enie od┼╝wiernika/dwunastnicy┬ş choroby tarczycy.W powy┼╝szych przypadkach lekarz oceni stosunek ryzyka do korzy┼Ťci zwi─ůzanych ze stosowaniem preparatu i┬áw ka┼╝dym przypadku indywidualnie podejmie decyzj─Ö o┬ámo┼╝liwo┼Ťci stosowania preparatu.W okresie stosowania preparatu nie nale┼╝y spo┼╝ywa─ç alkoholu. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci.U os├│b wyniszczonych, g┼éodzonych lub regularnie spo┼╝ywaj─ůcych alkohol istnieje zwi─Ökszone ryzyko uszkodzenia w─ůtroby. U┬áos├│b nadu┼╝ywaj─ůcych alkoholu nie nale┼╝y stosowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 2┬ág paracetamolu na dob─Ö.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç je┼╝eli preparat stosowany jest przez chorych na astm─Ö, uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub na inne NLPZ. Rzadko, stosowanie preparatu w┬átej grupie chorych mo┼╝e spowodowa─ç wyst─ůpienie skurczu oskrzeli i┬ánapadu astmy.Preparat zawiera lek przeciwhistaminowy, chlorfenamin─Ö. Osoby uczulone na jakikolwiek lek z┬ágrupy lek├│w przeciwhistaminowych mog─ů tak┼╝e wykazywa─ç nadwra┼╝liwo┼Ť─ç na zawart─ů w┬ápreparacie chlorfenamin─Ö (nadwra┼╝liwo┼Ť─ç krzy┼╝owa).Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç je┼╝eli preparat stosowany jest przez osoby chore na padaczk─Ö (mo┼╝liwe interakcje preparatu z┬álekami stosowanymi w┬áleczeniu padaczki).Przed zastosowaniem preparatu koniecznie skonsultuj si─Ö z┬álekarzem je┼╝eli stosujesz:┬ş leki hamuj─ůce o┼Ťrodkowy uk┼éad nerwowy takie jak np.: leki nasenne, przeciwl─Ökowe i┬áuspokajaj─ůce, przeciwpsychotyczne,┬ş maprotylin─Ö lub inne leki cholinolityczne (przeciwcholinergiczne), np. atropina, tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne.Je┼╝eli preparat stosowany jest w┬ápowy┼╝szych przypadkach i┬áwyst─ůpi─ů jakiekolwiek zaburzenia ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowe nale┼╝y jak najszybciej skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem, ze wzgl─Ödu na mo┼╝liwe ryzyko wyst─ůpienia niedro┼╝no┼Ťci pora┼╝ennej jelit.Szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç nale┼╝y zachowa─ç je┼╝eli preparat stosowany jest u┬áos├│b w┬ápodesz┼éym wieku. W┬átej grupie chorych istnieje zwi─Ökszone ryzyko wyst─ůpienia dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych, w┬átym tych zwi─ůzanych z┬ácholinolitycznym dzia┼éaniem preparatu (stany spl─ůtania, pobudzenie paradoksalne, zawroty g┼éowy, nadmierne uspokojenie, niedoci┼Ťnienie t─Ötnicze, zmniejszenie cz─Östotliwo┼Ťci rytmu serca, sucho┼Ť─ç w┬ájamie ustnej, zaleganie moczu). W┬áokresie stosowania preparatu, u┬áos├│b w┬ápodesz┼éym wieku nale┼╝y kontrolowa─ç ci┼Ťnienie t─Ötnicze krwi, szczeg├│lnie w┬áprzypadku wsp├│┼éwyst─Öpowania chor├│b serca. Je┼╝eli wyst─ůpi─ů wymienione powy┼╝ej dzia┼éania niepo┼╝─ůdane zalecana jest konsultacja lekarska (konieczne mo┼╝e by─ç zaprzestanie stosowania preparatu).Informacje dodatkowe o┬ápozosta┼éych sk┼éadnikach preparatu:┬ş preparat zawiera mannitol; mo┼╝e wykazywa─ç dzia┼éanie przeczyszczaj─ůce.Czy ten preparat ma wp┼éyw na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?Preparat mo┼╝e powodowa─ç senno┼Ť─ç i┬ánadmierne uspokojenie oraz upo┼Ťledza─ç zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w i┬áobs┼éugiwania urz─ůdze┼ä/maszyn. W┬áokresie stosowania preparatu nie nale┼╝y prowadzi─ç pojazd├│w ani obs┼éugiwa─ç urz─ůdze┼ä/maszyn.

Preparat ma posta─ç granulatu do sporz─ůdzania roztworu doustnego. Stosuj preparat zgodnie z┬ázaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku a┬ámo┼╝e zaszkodzi─ç Twojemu zdrowiu i┬á┼╝yciu. Je┼╝eli masz jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce stosowania preparatu skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Doro┼Ťli.Vicks SymptoMed: 1 saszetka co 4ÔÇô6 h, maksymalnie 6┬ásaszetek na dob─Ö. U┬áos├│b z┬á┼éagodn─ů lub umiarkowan─ů niewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby 3┬ásaszetki na dob─Ö w┬áodst─Öpach nie kr├│tszych ni┼╝ 8┬ágodzin. U┬ádoros┼éych o┬ámasie cia┼éa poni┼╝ej 50 kg, os├│b z┬ázespo┼éem Gilberta, odwodnionych, d┼éugotrwale niedo┼╝ywionych lub z┬áchorob─ů alkoholow─ů 1┬ásaszetka 2ÔÇô3 razy na dob─Ö (co 6ÔÇô8 godzin), maksymalnie 3┬ásaszetki na dob─Ö.Vicks SymptoMed Max:1 saszetka co 6ÔÇô8 godzin (3ÔÇô4 razy na dob─Ö). Nie stosowa─ç wi─Öcej ni┼╝ 4┬ásaszetki na dob─Ö (4 g paracetamolu na dob─Ö).U os├│b z┬á┼éagodn─ů lub umiarkowan─ů niewydolno┼Ťci─ů w─ůtroby 2┬ásaszetki na dob─Ö w┬áodst─Öpach nie kr├│tszych ni┼╝ 8┬ágodzin. U┬ádoros┼éych o┬ámasie cia┼éa poni┼╝ej 50 kg, os├│b z┬ázespo┼éem Gilberta, odwodnionych, d┼éugotrwale niedo┼╝ywionych lub z┬áchorob─ů alkoholow─ů mo┼╝na stosowa─ç maksymalnie 2┬ásaszetki na dob─Ö (co 6ÔÇô8 godzin).Zawarto┼Ť─ç 1┬ásaszetki nale┼╝y rozpu┼Ťci─ç w┬ániewielkiej ilo┼Ťci p┼éynu, najlepiej w┬á0,5 szklanki gor─ůcej wody i┬áwypi─ç.Po ust─ůpieniu b├│lu i┬ágor─ůczki nale┼╝y zako┼äczy─ç stosowanie preparatu.Je┼╝eli gor─ůczka utrzymuje si─Ö d┼éu┼╝ej ni┼╝ 3┬ádni lub b├│l utrzymuje si─Ö d┼éu┼╝ej ni┼╝ 5┬ádni nale┼╝y skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.

W okresie ci─ů┼╝y nie stosuj ┼╝adnego leku bez konsultacji z┬álekarzem!Bardzo wa┼╝ne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w┬áokresie ci─ů┼╝y lub w┬áokresie karmienia piersi─ů skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem i┬áwyja┼Ťni─ç ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç potencjalne zagro┼╝enia i┬ákorzy┼Ťci zwi─ůzane ze stosowaniem danego leku. Je┼╝eli jeste┼Ť w┬áci─ů┼╝y lub planujesz ci─ů┼╝─Ö, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y.Nie stosowa─ç u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů.

Poinformuj lekarza o┬áwszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ o┬átych, kt├│re s─ů wydawane bez recepty. W┬ászczeg├│lno┼Ťci skonsultuj si─Ö z┬álekarzem, je┼╝eli stosujesz kt├│rykolwiek z┬áni┼╝ej wymienionych lek├│w, poniewa┼╝ konieczna mo┼╝e by─ç zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania okre┼Ťlonego preparatu.Preparatu nie nale┼╝y stosowa─ç w┬áprzypadku przyjmowania innych lek├│w zawieraj─ůcych paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i┬áwyst─ůpienia ci─Ö┼╝kich dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych).Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu z┬áinhibitorami MAO oraz w┬áokresie 2┬átygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z┬áinhibitorami MAO mo┼╝e spowodowa─ç wyst─ůpienie stanu pobudzenia i┬áwysokiej gor─ůczki. Inhibitory MAO mog─ů nasila─ç dzia┼éanie fenylefryny oraz chlorfenaminy.Paracetamol mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie lek├│w przeciwzakrzepowych z┬ágrupy kumaryny (np. warfaryna) zwi─Ökszaj─ůc ryzyko krwawie┼ä; nale┼╝y kontrolowa─ç parametry krzepni─Öcia krwi. Takiego leczenia skojarzonego nie nale┼╝y stosowa─ç d┼éugotrwale. Leki zwi─Ökszaj─ůce metabolizm w─ůtrobowy, w┬átym ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne stosowane r├│wnolegle z┬áparacetamolem mog─ů prowadzi─ç do uszkodzenia w─ůtroby, nawet w┬áprzypadku stosowania zalecanych dawek. Spo┼╝ywanie alkoholu w┬áokresie stosowania preparatu mo┼╝e prowadzi─ç do toksycznego uszkodzenia w─ůtroby i┬ájej niewydolno┼Ťci. Leki przyspieszaj─ůce opr├│┼╝nianie ┼╝o┼é─ůdka, np. metoklopramid, zwi─Ökszaj─ů szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu. Leki hamuj─ůce opr├│┼╝nianie ┼╝o┼é─ůdka (np. propantelina, glikopiron) mog─ů zmniejsza─ç szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu i┬áop├│┼║nia─ç rozpocz─Öcie jego dzia┼éania. Cholestyramina zmniejsza szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu i┬áop├│┼║nia rozpocz─Öcie jego dzia┼éania. Doustne preparaty antykoncepcyjne/estrogeny mog─ů zmniejsza─ç dzia┼éanie paracetamolu. Izoniazyd mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie i┬átoksyczno┼Ť─ç paracetamolu. Probenecyd wyd┼éu┼╝a czas wydalania paracetamolu. Propranolol zwi─Öksza st─Ö┼╝enie paracetamolu hamuj─ůc jego metabolizm. Paracetamol mo┼╝e os┼éabia─ç dzia┼éanie lamotryginy oraz nasila─ç toksyczne dzia┼éanie zydowudyny na szpik kostny (ryzyko neutropenii). Paracetamol wyd┼éu┼╝a czas dzia┼éania chloramfenikolu i┬ánasila jego toksyczno┼Ť─ç.Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç fenylefryny nie stosowa─ç r├│wnolegle z┬áfurazolidonem. Nie zaleca si─Ö tak┼╝e jednoczesnego stosowania z┬ádihydroergotamin─ů, metylergotamin─ů, ergotamin─ů oraz oksytocyn─ů, poniewa┼╝ mo┼╝e doj┼Ť─ç do nasilenia dzia┼éania naczynioskurczowego. Leki przeciwnadci┼Ťnieniowe lub leki stosowane w┬áleczeniu ┼éagodnego rozrostu gruczo┼éu krokowego, blokuj─ůce receptory alfa adrenergiczne, mog─ů zwi─Öksza─ç ryzyko hipotensji lub tachykardii. Fenylefryna mo┼╝e zmniejsza─ç dzia┼éanie przeciwnadci┼Ťnieniowe lek├│w beta-adrenolitycznych (tzw. beta bloker├│w) i┬áinnych lek├│w przeciwnadci┼Ťnieniowych, metylodopy, rezerpiny. R├│wnoleg┼ée stosowanie fenylefryny z┬álekami przeciwnadci┼Ťnieniowymi o┬ádzia┼éaniu o┼Ťrodkowym (np. metyldopa, guanetydyna, rezerpina), mo┼╝e spowodowa─ç ci─Ö┼╝kie nadci┼Ťnienie t─Ötnicze oraz prze┼éom nadci┼Ťnieniowy, kt├│ry mo┼╝e stanowi─ç zagro┼╝enie ┼╝ycia. Tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne (amitryptylina, amoksapina, klomipramina, dezimipramina, doksepina) i┬ámaprotylina mog─ů modyfikowa─ç dzia┼éanie fenylefryny. Wziewne leki stosowane do znieczulenia (cyklopropan, halotan) mog─ů nasila─ç ryzyko wyst─ůpienia zaburze┼ä rytmu serca. Leki powoduj─ůce utrat─Ö potasu (np. furosemid) mog─ů powodowa─ç hipokaliemi─Ö i┬ázmniejszy─ç wra┼╝liwo┼Ť─ç naczy┼ä t─Ötniczych na leki obkurczaj─ůce naczynia, jak fenylefryna. Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç stosuj─ůc jednocze┼Ťnie glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne i┬áhormony tarczycy. R├│wnoleg┼ée stosowanie glikozyd├│w naparstnicy (np. digoksyna) zwi─Öksza ryzyko wyst─ůpienia zaburze┼ä rytmu serca. Stosowanie fenylefryny z┬álekami blokuj─ůcymi receptory zar├│wno alfa jak i┬ábeta adrenergiczne (labetol, karwedilol) mo┼╝e nasila─ç toksyczno┼Ť─ç tych lek├│w. Mo┼╝liwe interakcje fenylefryny z┬ásiarczanem atropiny.Zawarta w┬ápreparacie chlorfenamina mo┼╝e nasila─ç hamowanie czynno┼Ťci o┼Ťrodkowego uk┼éadu nerwowego spowodowane przez inne leki takie jak np. inhibitory MAO, tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne, leki stosowane w┬áchorobie Parkinsona, barbiturany, leki uspokajaj─ůce, opioidy. Leki dzia┼éaj─ůce hamuj─ůco na o┼Ťrodkowy uk┼éad nerwowy mog─ů nasila─ç dzia┼éanie chlorfenaminy. Chlorfenamina mo┼╝e nasila─ç dzia┼éanie cholinolityczne tr├│jpier┼Ťcieniowych lek├│w przeciwdepresyjnych, maprotyliny lub innych lek├│w przeciwhistaminowych. Mo┼╝e rozwin─ů─ç si─Ö niedro┼╝no┼Ť─ç pora┼╝enna jelit. Mo┼╝liwe interakcje chlorfenaminy z┬álekami ototoksycznymi oraz lekami fotouczulaj─ůcymi. Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç chlorfenaminy nale┼╝y zachowa─ç co najmniej 3┬ádniowy odst─Öp po zako┼äczeniu stosowania preparatu, przed wykonaniem alergicznych test├│w sk├│rnych.Preparat mo┼╝e wp┼éywa─ç na wyniki niekt├│rych bada┼ä laboratoryjnych (np. oznaczanie st─Ö┼╝enia glukozy we krwi).Je┼╝eli stosujesz kt├│rykolwiek z┬áwymienionych powy┼╝ej lek├│w przed zastosowaniem preparatu skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.

Jak ka┼╝dy lek, r├│wnie┼╝ Vicks SymptoMed, Vicks SymptoMed Max mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie wyst─ůpi─ů one u┬áwszystkich chorych stosuj─ůcych ten preparat. Pami─Ötaj, ┼╝e oczekiwane korzy┼Ťci ze stosowania leku s─ů z┬áregu┼éy wi─Öksze, ni┼╝ szkody wynikaj─ůce z┬ápojawienia si─Ö dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç paracetamolu mog─ů wyst─ůpi─ç: nudno┼Ťci, wymioty, hipoglikemia, zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu mo┼╝e wyst─ůpi─ç ostra niewydolno┼Ť─ç w─ůtroby, uszkodzenie lub martwica w─ůtroby), zaburzenia hematologiczne (ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç, leukopenia, agranulocytoza, neutropenia, niedokrwisto┼Ť─ç hemolityczna), zaburzenia czynno┼Ťci nerek. Mo┼╝liwe reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci: ┼Ťwi─ůd, pokrzywka, wysypka, rumie┼ä a┬átak┼╝e niebezpieczny dla ┼╝ycia obrz─Ök naczynioruchowy (objawy mog─ů obejmowa─ç obrz─Ök warg, krtani, j─Özyka, duszno┼Ť─ç), skurcz oskrzeli, zw┼éaszcza u┬áchorych z┬ánadwra┼╝liwo┼Ťci─ů na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje anafilaktyczne, a┼╝ do objaw├│w wstrz─ůsu anafilaktycznego.Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç fenylefryny preparat mo┼╝e powodowa─ç: niepok├│j, l─Ök, nerwowo┼Ť─ç, os┼éabienie, nudno┼Ťci, dr┼╝enia, bezsenno┼Ť─ç, dra┼╝liwo┼Ť─ç, b├│le g┼éowy, w┬áprzypadku du┼╝ych dawek: drgawki, parestezje, psychozy z┬áomamami. Mo┼╝liwe: nadci┼Ťnienie t─Ötnicze (na og├│┼é przy stosowaniu wi─Ökszych dawek lub u┬áos├│b podatnych), skurcz naczy┼ä obwodowych z┬áograniczeniem przep┼éywu krwi do narz─ůd├│w wa┼╝nych dla funkcji ┼╝yciowych, ch┼éodne ko┼äczyny, zaczerwienienie, hipotensja, b├│l w┬áklatce piersiowej, istotne zmniejszenie cz─Östotliwo┼Ťci rytmu serca, zwi─Ökszenie wysi┼éku mi─Ö┼Ťnia sercowego ze wzgl─Ödu na wzrost oporu obwodowych naczy┼ä t─Ötniczych, co dotyczy szczeg├│lnie pacjent├│w w┬ápodesz┼éym wieku lub pacjent├│w z┬ázaburzeniami kr─ů┼╝enia m├│zgowego lub wie┼äcowego, niewydolno┼Ť─ç serca, ko┼éatanie serca, zmniejszenie ilo┼Ťci moczu, zatrzymanie moczu, duszno┼Ť─ç, zaburzenia oddechowe, nadmierne pocenie, wymioty, hiperglikemia, hipokaliemia, kwasica metaboliczna. Rzadko: zawa┼é mi─Ö┼Ťnia sercowego, komorowe zaburzenia rytmu serca, obrz─Ök p┼éuc, krwawienie dom├│zgowe.Ze wzgl─Ödu na zawarto┼Ť─ç chlorfenaminy preparat mo┼╝e powodowa─ç: hamowanie o┼Ťrodkowego uk┼éadu nerwowego (senno┼Ť─ç, nudno┼Ťci, os┼éabienie mi─Ö┼Ťniowe, dyskinezy w┬áobr─Öbie twarzy, sztywno┼Ť─ç mi─Ö┼Ťni, dr┼╝enia, parestezje), sucho┼Ť─ç w┬ájamie ustnej, utrat─Ö apetytu, zaburzenia smaku, nudno┼Ťci, wymioty, biegunk─Ö, zaparcia, b├│l w┬ánadbrzuszu, zatrzymanie moczu, trudno┼Ťci w┬áoddawaniu moczu; sucho┼Ť─ç b┼éony ┼Ťluzowej nosa i┬ágard┼éa, wysychanie b┼éon ┼Ťluzowych, nasilone pocenie si─Ö, zaburzenia widzenia (nieostre widzenie, podw├│jne widzenie). Niekiedy pobudzenie paradoksalne, szczeg├│lnie u┬ádzieci lub os├│b w┬ápodesz┼éym wieku, charakteryzuj─ůce si─Ö niepokojem, bezsenno┼Ťci─ů, nerwowo┼Ťci─ů, majaczeniem, ko┼éataniem serca a┬átak┼╝e drgawkami. Mo┼╝liwe: zaburzenia rymu serca, ko┼éatanie, zwi─Ökszenie cz─Östotliwo┼Ťci rytmu serca, zapalenie w─ůtroby lub inne zaburzenia czynno┼Ťci w─ůtroby, zaburzenia hematologiczne (agranulocytoza, leukopenia, niedokrwisto┼Ť─ç aplastyczna lub ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç), obrz─Öki; szumy uszne, ostre zapalenie b┼é─Ödnika; impotencja, krwawienia mi─Ödzymiesi─ůczkowe. Mog─ů wyst─ůpi─ç reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci, obrz─Ök naczynioruchowy (objawy mog─ů obejmowa─ç obrz─Ök warg, krtani, j─Özyka, duszno┼Ť─ç), skurcz oskrzeli, reakcje anafilaktyczne, a┼╝ do objaw├│w wstrz─ůsu anafilaktycznego.

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks lek├│w online mo┼╝e by─ç pomocny!

Ile razy zdarzy┼éo ci si─Ö zgubi─ç ulotk─Ö z przyjmowanego obecnie leku, przez co mia┼ée┼Ť problem z jego dalszym za┼╝ywaniem? Baza lek├│w online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurk─Ö" leku. Mo┼╝esz sprawdzi─ç w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotycz─ůce dowolnego farmaceutyku.

Wr├│─ç na g├│r─Ö