Vicks AntiGrip Complex (gwajafenezyna + paracetamol + fenylefryna) - proszek do sporz─ůdzania roztworu doustnego

shape

Jest to preparat zawieraj─ůcy paracetamol, lek przeciwb├│lowy i┬áprzeciwgor─ůczkowy, fenylefryn─Ö - substancj─Ö wspomagaj─ůc─ů udra┼╝nianie nosa, zmniejszaj─ůc─ů obrz─Ök i┬áprzekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa oraz gwajafezyn─Ö, sbstancj─Ö o┬ádzia┼éaniu wykrztu┼Ťnym.

Jest to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy paracetamol oraz fenylefryn─Ö i┬ágwajafezyn─Ö, substancje r├│┼╝ni─ůce si─Ö miejscem i┬ásposobem dzia┼éania.Paracetamol wykazuje dzia┼éanie przeciwb├│lowe i┬áprzeciwgor─ůczkowe. Mechanizm jego dzia┼éania polega na hamowaniu aktywno┼Ťci cyklooksygenazy 2┬á(COX-2) w┬ám├│zgu i┬áw rdzeniu kr─Ögowym, enzymu odpowiedzialnego za syntez─Ö prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje dzia┼éania przeciwzapalnego poniewa┼╝ praktycznie nie hamuje aktywno┼Ťci cyklooksygenaz i┬ásyntezy prostaglandyn w┬átkankach obwodowych. Nie uszkadza b┼éony ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka. Nie hamuje agregacji p┼éytek krwi i┬ánie wp┼éywa na proces krzepni─Öcia. Drugi ze sk┼éadnik├│w preparatu to fenylefryna, lek z┬ágrupy sympatykomimetyk├│w, aktywuj─ůcy receptory adrenergiczne typu alfa. Fenylefryna poprzez aktywacj─Ö receptor├│w adrenergicznych mi─Ö┼Ťni g┼éadkich ┼Ťcian naczy┼ä krwiono┼Ťnych powoduje obkurczenie naczy┼ä, zmniejsza przekrwienie i┬áobrz─Ök b┼éony ┼Ťluzowej nosa. W┬áten spos├│b wspomaga udra┼╝nianie nosa.Gwajafenezyna ma dzia┼éanie wykrztu┼Ťne. ┼üagodzi dyskomfort spowodowany kaszlem poprzez pobudzenie receptor├│w w┬áb┼éonie ┼Ťluzowej ┼╝o┼é─ůdka, kt├│re inicjuj─ůodruchowe wydzielanie p┼éynu w┬ádrogach oddechowych, a┬áw konsekwencji zwi─Ökszenie obj─Öto┼Ťci i┬ázmniejszenie lepko┼Ťci wydzieliny z┬áoskrzeli. U┼éatwia to usuwanie ┼Ťluzu i┬ápowoduje zmniejszenie podra┼╝nienia tkanki oskrzeli.

Preparat jest wskazany w┬ákr├│tkotrwa┼éym, dora┼║nym leczeniu objaw├│w przezi─Öbienia i┬ágrypy, takich jak b├│l o┬ánasileniu ┼éagodnym do umiarkowanego, gor─ůczka, przekrwienie b┼éony ┼Ťluzowej nosa, kaszel produktywny.

Niestety, nawet je┼╝eli istniej─ů wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze mo┼╝na go stosowa─ç. Nie mo┼╝esz stosowa─ç preparatu, je┼╝eli jeste┼Ť uczulony (wykazujesz nadwra┼╝liwo┼Ť─ç) na kt├│rykolwiek sk┼éadnik preparatu. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u┬áos├│b: ÔÇó z┬áchorobami w─ůtroby lub ci─Ö┼╝kimi zaburzeniami czynno┼Ťci nerek┬şÔÇó z┬ánadci┼Ťnieniem t─Ötniczym┬şÔÇó z┬ánadczynno┼Ťci─ů tarczycyÔÇó z┬ácukrzyc─ůÔÇó ┬ş z┬áchorob─ů sercaÔÇó ze zwi─Ökszon─ů cz─Östotliwo┼Ťci─ů rytmu serca┬şÔÇó z┬áporfiri─ů┬şÔÇó z┬ájaskr─ů z┬áw─ůskim k─ůtem przes─ůczania┬şÔÇó stosuj─ůcych r├│wnolegle lub w┬áokresie ostatnich 2┬átygodni inhibitory MAOÔÇó r├│wnolegle stosuj─ůcych tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne, leki blokuj─ůce receptory beta- adrenergiczne, inne leki sympatykomimetyczne. ┬á Nie nale┼╝y stosowa─ç preparatu u┬ádzieci do 12. roku ┼╝ycia. Nie stosowa─ç u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y ani u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů.

Niekt├│re choroby i┬áinne okoliczno┼Ťci mog─ů stanowi─ç przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W┬ápewnych sytuacjach mo┼╝e okaza─ç si─Ö konieczne przeprowadzanie okre┼Ťlonych bada┼ä kontrolnych.Preparat nie jest zalecany do d┼éugotrwa┼éego stosowania.Nie nale┼╝y r├│wnolegle stosowa─ç innych preparat├│w, zawieraj─ůcych paracetamol, gwajafezyn─Ö lub fenylefryn─Ö, jak r├│wnie┼╝ innych lek├│w przeciwkaszlowych, przeciw przezi─Öbieniu, obkurczaj─ůcych naczynia krwiono┼Ťne ani alkoholu.Preparat jest zalecany do stosowania jedynie w┬áprzypadku jednoczesnego wyst─Öpowania wszystkich objaw├│w (b├│l i/lub gor─ůczka, niedro┼╝no┼Ť─ç nosa i┬ámokry kaszel).Zagro┼╝enie przedawkowaniem jest wi─Öksze u┬áos├│b z┬áalkoholow─ů chorob─ů w─ůtroby bez marsko┼Ťci.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç u┬áos├│b:- r├│wnolegle stosuj─ůcych preparaty naparstnicy, leki blokuj─ůce receptory beta-adrenergiczne, metylodop─Ö lub inne leki przeciw nadci┼Ťnieniu, pochodne fenotiazyny- z┬ározrostem gruczo┼éu krokowego, gdy┼╝ mog─ů oni by─ç podatni na zatrzymanie moczu- z┬áobjawem RaynaudaJe┼╝eli u┬áchorego wyst─Öpuje uporczywy lub przewlek┼éy kaszel (na przyk┼éad u┬áos├│b pal─ůcych tyto┼ä, z┬áastm─ů, z┬áprzewlek┼éym zapaleniem oskrzeli lub rozedm─ů p┼éuc) przed zastosowaniem preparatu powinie on skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem.Informacje o┬ádodatkowych sk┼éadnikach preparatu:Preparat zawiera sacharoz─Ö; osoby z┬árzadk─ů dziedziczn─ů nietolerancj─ů fruktozy, zespo┼éem z┼éego wch┼éaniania glukozy-galaktozy i┬ániedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny go stosowa─ç.Preparat zawiera 157 mg sodu na dawk─Ö; nale┼╝y wzi─ů─ç to pod uwag─Ö w┬áprzypadku os├│b kontroluj─ůcych zawarto┼Ť─ç sodu w┬ádiecie.Preparat zawiera aspartam, kt├│ry jest ┼║r├│d┼éem fenyloalaniny; osoby z┬áfenyloketonuri─ů nie powinny go stosowa─ç.Czy ten preparat ma wp┼éyw na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?Preparat mo┼╝e powodowa─ç senno┼Ť─ç i┬ánadmierne uspokojenie oraz upo┼Ťledza─ç zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w i┬áobs┼éugiwania urz─ůdze┼ä/maszyn. W┬áokresie stosowania preparatu nie nale┼╝y prowadzi─ç pojazd├│w ani obs┼éugiwa─ç urz─ůdze┼ä/maszyn.

Preparat ma posta─ç proszku do sporz─ůdzania roztworu doustnego. Stosuj preparat zgodnie z┬ázaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek poniewa┼╝ nie zwi─Ökszy to skuteczno┼Ťci dzia┼éania leku a┬ámo┼╝e zaszkodzi─ç Twojemu zdrowiu i┬á┼╝yciu. Je┼╝eli masz jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci dotycz─ůce stosowania preparatu skonsultuj si─Ö z┬álekarzem.Doro┼Ťli i┬ádzieci po 12. roku ┼╝ycia. 1┬ásaszetka co 4┬ágodzin; maksymalnie 4┬ásaszetki na dob─Ö.Preparat nale┼╝y stosowa─ç po rozpuszczeniu w┬ászklance gor─ůcej wody.

W okresie ci─ů┼╝y nie stosuj ┼╝adnego leku bez konsultacji z┬álekarzem!Bardzo wa┼╝ne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w┬áokresie ci─ů┼╝y lub w┬áokresie karmienia piersi─ů skonsultowa─ç si─Ö z┬álekarzem i┬áwyja┼Ťni─ç ponad wszelk─ů w─ůtpliwo┼Ť─ç potencjalne zagro┼╝enia i┬ákorzy┼Ťci zwi─ůzane ze stosowaniem danego leku. Je┼╝eli jeste┼Ť w┬áci─ů┼╝y lub planujesz ci─ů┼╝─Ö, skonsultuj si─Ö z┬álekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie stosowa─ç preparatu u┬ákobiet w┬áci─ů┼╝y.Nie stosowa─ç u┬ákobiet w┬áokresie karmienia piersi─ů.

Poinformuj lekarza o┬áwszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, r├│wnie┼╝ o┬átych, kt├│re s─ů wydawane bez recepty. W┬ászczeg├│lno┼Ťci skonsultuj si─Ö z┬álekarzem, je┼╝eli stosujesz kt├│rykolwiek z┬áni┼╝ej wymienionych lek├│w, poniewa┼╝ konieczna mo┼╝e by─ç zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania okre┼Ťlonego preparatu.Nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç, stosuj─ůc r├│wnolegle:- metoklopramid lub domperidon, poniewa┼╝ mog─ů one zwi─Öksza─ç szybko┼Ť─ç wch┼éaniania paracetamolu- cholestyramin─Ö, poniewa┼╝ mo┼╝e ona zmniejsza─ç wch┼éanianie paracetamolu- leki indukuj─ůce enzymy mikrosomalne w─ůtroby, takie jak alkohol, barbiturany, inhibitory monoaminooksydazy czy tr├│jpier┼Ťcieniowe leki przeciwdepresyjne, poniewa┼╝ mog─ů one zwi─Öksza─ç hepatotoksyczno┼Ť─ç paracetamolu, szczeg├│lnie w┬áprzypadku przedawkowania- izoniazyd, poniewa┼╝ powoduje on zmniejszenie klirensu paracetamolu, wraz z┬ámo┼╝liwym nasileniem jego dzia┼éania i/lub toksyczno┼Ťci, poprzez hamowanie metabolizmu w─ůtrobowego-probenecyd, gdy┼╝ powoduje on niemal dwukrotne zmniejszenie klirensu paracetamolu, hamuj─ůc jego sprz─Öganie z┬ákwasem glukuronowym; w┬áprzypadku konieczno┼Ťci stosowania paracetamolu r├│wnolegle z┬áprobenecydem, lekarz prawdopodobnie zaleci zmniejszenie dawki preparatu zawieraj─ůcego paracetamol- zydowudyn─Ö, poniewa┼╝ regularne stosowanie paracetamolu mo┼╝e powodowa─ç spowolnienie metabolizmu zydowudyny (zwi─Ökszone ryzyko neutropenii)- lamotrygin─Ö, poniewa┼╝ paracetamol, mo┼╝e os┼éabia─ç jej dzia┼éanie, ze wzgl─Ödu na prawdopodobie┼ästwo indukcji jej metabolizmu w┬áw─ůtrobie- glikozydy naparstnicy, poniewa┼╝ mog─ů one zwi─Öksza─ç wra┼╝liwo┼Ť─ç mi─Ö┼Ťnia sercowego na dzia┼éanie lek├│w sympatykomimetycznych.Fenylefryna mo┼╝e niekorzystnie oddzia┼éywa─ç z┬ásympatykomimetykami i┬ázmniejsza─ç skuteczno┼Ť─ç lek├│w blokuj─ůcych receptory beta-adrenergiczne, metylodopy i┬áinnych lek├│w przeciwnadci┼Ťnieniowych. Choroby, wkt├│rych takie leki s─ů stosowane, s─ů przeciwwskazaniem do stosowania tego preparatu.W razie d┼éugotrwa┼éego, regularnego stosowania paracetamolu mo┼╝e si─Ö nasila─ç przeciwzakrzepowedzia┼éanie warfaryny i┬áinnych pochodnych kumaryny, z┬ájednoczesnym zwi─Ökszeniem ryzyka krwawie┼ä;dawki przyjmowane okazjonalnie nie maj─ů istotnego znaczenia.Salicylany/aspiryna mog─ů wyd┼éu┼╝a─ç okres p├│┼étrwania paracetamolu w┬áfazie eliminacji i┬áwyd┼éu┼╝a─ç czas jego dzia┼éania.Podczas leczenia nie nale┼╝y spo┼╝ywa─ç alkoholu, poniewa┼╝ nasila on szkodliwe dzia┼éanie preparatu na w─ůtrob─Ö.

Jak ka┼╝dy lek, r├│wnie┼╝ Vicks SymptoMed Complete mo┼╝e powodowa─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane, chocia┼╝ nie wyst─ůpi─ů one u┬áwszystkich chorych stosuj─ůcych ten preparat. Pami─Ötaj, ┼╝e oczekiwane korzy┼Ťci ze stosowania leku s─ů z┬áregu┼éy wi─Öksze, ni┼╝ szkody wynikaj─ůce z┬ápojawienia si─Ö dzia┼éa┼ä niepo┼╝─ůdanych.Cz─Östo mog─ů wyst─ůpi─ç: jad┼éowstr─Öt, nudno┼Ťci i┬áwymioty.Rzadko mog─ů wyst─ůpi─ç: tachykardia, bezsenno┼Ť─ç, nerwowo┼Ť─ç, dr┼╝enie, l─Ök, niepok├│j, dezorientacja, dra┼╝liwo┼Ť─ç i┬áb├│l g┼éowy, b├│le i┬ázawroty g┼éowy pochodzenia o┼Ťrodkowego, dolegliwo┼Ťci ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowe, nudno┼Ťci, wymioty i┬ábiegunka, nadwra┼╝liwo┼Ť─ç, w┬átym wysypka sk├│rna i┬ápokrzywka, wzrost ci┼Ťnienia krwi z┬átowarzysz─ůcym b├│lem g┼éowy, wymiotami i┬áko┼éataniami serca, reakcje alergiczne, reakcje nadwra┼╝liwo┼Ťci (wysypka sk├│rna, pokrzywka, anafilaksja, skurcz oskrzeli), zwi─Ökszenie aktywno┼Ťci aminotransferaz w─ůtrobowych.Bardzo rzadko mog─ů wyst─ůpi─ç: nieprawid┼éowy sk┼éad krwi, np. ma┼éop┼éytkowo┼Ť─ç, agranulocytoza, niedokrwisto┼Ť─ç hemolityczna, neutropenia, leukopenia, pancytopenia, ostre zapalenie trzustki.Zg┼éaszano pojedyncze przypadki wyst─ůpienia ┼Ťr├│dmi─ů┼╝szowego zapalenia nerek po przed┼éu┼╝onym stosowaniu du┼╝ych dawek paracetamolu.

Faq
Opinie
Dawkowanie
Zastosowanie
Opis
shape

Indeks lek├│w online mo┼╝e by─ç pomocny!

Ile razy zdarzy┼éo ci si─Ö zgubi─ç ulotk─Ö z przyjmowanego obecnie leku, przez co mia┼ée┼Ť problem z jego dalszym za┼╝ywaniem? Baza lek├│w online to miejsce gdzie znajdziesz "broszurk─Ö" leku. Mo┼╝esz sprawdzi─ç w dowolnym czasie najistotniejsze informacje dotycz─ůce dowolnego farmaceutyku.

Wr├│─ç na g├│r─Ö